Powiat kamieński to nie tylko piękne, piaszczyste plaże, znane i lubiane kurorty turystyczne wraz z ich letnimi atrakcjami i malownicze, nadmorskie klify, ale także jedno z najbardziej unikalnych jezior w całej Polsce. Mowa o Jeziorze Turkusowym, którego znakiem rozpoznawczym, jak z resztą sama jego nazwa wskazuje, są wody o unikalnym, turkusowym zabarwieniu. Jest to miejsce polecane do odwiedzenia nie tylko dla turystów, którzy w powiecie kamieńskim spędzają swoje wakacje, ale także dla miejscowych.

Gdzie znajduje się Jezioro Turkusowe? Jak do niego dojechać?

Jezioro Turkusowe znajduje się na Wyspie Wolin, w okolicy niewielkiej wsi Wapnica, na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jego łączna powierzchnia wynosi 6,74 ha, a głębokość sięga 21,2 m. Jako ciekawostkę warto dodać, że lustro wody jeziora leży na wysokości 2,6 m n.p.m., co sprawia, że jezioro tworzy kryptodepresję o głębokości 18,6 m pod poziomem morza. Niedaleko jeziora rośnie 400-letni dąb Prastary, który posiada status pomnika przyrody – kolejna atrakcja przyrodnicza w okolicy.

Swoją nazwę jezioro zawdzięcza unikalnemu, niebieskiemu zabarwieniu swoich wód. Miejscowi z tego względu nazywają je także Jeziorem Szmaragdowym. Jezioro znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i spośród wszystkich zbiorników wodnych zlokalizowanych na jego obszarze jest uznawane za ten najpiękniejszy. I nie bez powodu! Jezioro Turkusowe robi bowiem ogromne wrażenie na każdym, kto staje na jego brzegu. Czy ten zachwyt jest uzasadniony? 

O tym można łatwo się przekonać, planując wycieczkę w jego okolice. Jezioro Turkusowe jest oddalone o zaledwie 6 km od Międzyzdrojów, gdzie bez problemu znajdziemy zakwaterowanie. W jego wyborze oraz rezerwacji pomoże natomiast Nocowanie.pl – największy polski portal turystyczny. Z Międzyzdrojów w zaledwie kilka minut dojedziemy nad jezioro samochodem, możemy także dostać się nad jego brzeg niebieskim szlakiem turystycznym, który liczy sobie ok. 6 km.

Czemu Jezioro Turkusowe zawdzięcza niebieski kolor swoich wód?

Aby wyjaśnić, skąd wzięło się Jezioro Turkusowe i dlaczego jego wody posiadają taki charakterystyczny kolor, musimy przenieść się do czasów przed II wojną światową. Tereny te przed 1945 r. znajdowały się w granicach Niemiec. Mieściło się na nich wyrobisko kopalni kredy. Po zakończeniu wojny i zmianie granic, kopalnia zakończyła swoje funkcjonowanie, a wyrobisko zaczęło stopniowo zapełniać się wodą

W 1948 r. polskie władze wznowiły jednak pracę kopalni, jednak funkcjonowała ona tylko do 1954 r. Po czym czasie wyrobisko zostało ponownie porzucone i zaczęło powoli przekształcać się w sztuczne jezioro. W 1960 r. lustro wody zrównało się wysokością z poziomem wód Zalewu Szczecińskiego.

Charakterystyczne zabarwienie wód Jezioro Turkusowe zawdzięcza zjawisku rozszczepieni światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów świetlnych od wody zawierającej związki wapnia i od białego podłoża kredowego. W efekcie, możemy podziwiać zbiornik wodny o unikalnym zabarwieniu, które bardziej kojarzy się z krystalicznie czystymi wodami na Karaibach, Malediwach czy Hawajach. To właśnie turkusowe wody sprawiają, że Jezioro Szmaragdowe cieszy się dziś tak dużym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców powiatu kamieńskiego, którzy chętnie spędzają tu swój wolny czas. A nad Jeziorem Turkusowym zdecydowanie jest co robić i na co popatrzeć!

Atrakcje w okolicy Jeziora Turkusowego

Oprócz wspomnianego powyżej dębu Prastarego, w okolicy Jeziora Turkusowego znajdują się także inne, warte odwiedzenia atrakcje. Teren jeziora jest otoczony malowniczymi Wzgórzami Lubińsko-Wapnickimi, które są porośnięte gęstym lasem. Jedno ze wzgórz nosi nazwę Piaskowej Góry (53 metry wysokości) i stanowi doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać nie tylko Jezioro Turkusowe z góry, ale także okoliczne wsie – Lubiń i Wapnicę

W Lubinie natomiast na turystów czeka średniowieczne Grodzisko, prawdopodobnie pochodzące z XII w. W niedalekiej odległości od Międzyzdrojów i jeziora Turkusowego znajduje się Bunkier Muzeum Broni V3 – miejsce, w którym można zobaczyć ruiny wyrzutni tajnej broni hitlerowców z czasów II wojny światowej oraz kolekcję militariów i eksponatów związanych z historią wojskowości.