Już wkrótce zużywana energia przez polskie rodziny będzie odczytywana zdalnie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą instalację tzw. inteligentnych liczników i stworzenie centralnego systemu informacji.

W podpisanej przez prezydenta noweli ustawy znalazł się harmonogram montażu przez operatorów energii liczników umożliwiających zdalny odczyt. Inteligentne liczniki do 2023 roku ma posiadać co najmniej 15 proc. odbiorców danego operatora. W 2025 roku odsetek ten zwiększyć się ma do 35 proc., a na koniec 2027 roku – do 65 proc. Rok później 80 proc. odbiorców ma mieć liczniki zdalne.

Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach 15 minut. Gromadzone będą też dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, których zbieranie będą przewidywać odrębne przepisy. Ustawa przewiduje też utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Jego operatorem (OIRE) ma być spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). W ustawie wskazano dane, które może gromadzić i udostępniać operator.