Stawka podatku PIT w I progu podatkowym będzie obniżona z 17 proc. do 12 proc. Zniknie też powszechnie krytykowana ulga dla klasy średniej. Posłowie przyjęli rządowy projekt ustawy, który ma naprawić błędy zawarte w Polskim Ładzie. Polaków tym samym czekają kolejne zmiany w podatkach. 

Zgodnie z zapisami ustawy, obniżona będzie stawka podatku PIT dla podatników mieszczących się w I progu podatkowym, czyli zarabiających do 120 tys. zł rocznie. Danina dochodowa będzie wynosić nie 17 proc., lecz 12 proc.

Co istotne, zniknie również ulga dla klasy średniej, choć niektórzy podatnicy będą mogli wciąż z niej skorzystać. Suchej nitki na tym rozwiązaniu nie pozostawiali ekonomiści i eksperci podatkowi, ze względu na ostre granice limitów. Wystarczyło przekroczyć je o złotówkę, by ulga już nie przysługiwała, a podatnik musiał oddać wszystkie „zaoszczędzone” w ten sposób pieniądze.

Zmienią się – kolejny raz – także zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy będą mogli je wyłączyć z podstawy opodatkowania. Według rządowych wyliczeń skorzysta z tego około 1,4 mln przedsiębiorców.

Wróci też wspólne rozliczanie się z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Zwiększy się również kwota zarobków, jaką może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. I to sporo, bo z 3089 zł do 16 061 zł i 28 groszy.

Rząd w ten sposób poprawia błędy zawarte w Polskim Ładzie, które wyszły na jaw po wejściu w życie dużej nowelizacji podatkowej.