„Oczywiście, polexit jest fake newsem, pomysłem opozycji na zwiększenie poparcia społecznego, na integrację swojego zaplecza, ale przede wszystkim na jego rozszerzenie” – przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM. „Zapewniam państwa, że nie ma żadnego planu polexitu” – dodał Jarosław Kaczyński.

W wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Po orzeczeniu TK przedstawiciele opozycji razem z częścią komentatorów alarmują, że scenariusz wyjścia Polski z Unii Europejskiej staje się coraz bardziej realny.

Zapewniam państwa, że nie ma żadnego planu polexitu – mówił na antenie RMF FM Jarosław Kaczyński.

Jeżeli chodzi o konstytucję – ja jestem przeciwko polexitowi i to tak bardzo twardo, zresztą przeciwko temu jest 90 proc. społeczeństwa. W ogóle nie ma o czym mówić – zapewniał prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o możliwość wpisania do konstytucji bytność Polski w Unii Europejskiej.