Klawiatura do pracy powinna zapewniać nam maksimum komfortu i nie powodować nadmiernego zmęczenia dłoni w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Powinna ona być przede wszystkim dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać sprzęt idealny dla siebie? Podpowiadamy.

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa do pracy?

Wybór pomiędzy klawiaturą na kablu a bezprzewodową zależy w głównej mierze od własnych preferencji oraz od miejsca, w którym pracujemy. W standardowym biurze lepszą opcją będzie klasyczna wersja przewodowa. Jeśli natomiast zależy nam na mobilności i po prostu lubimy przemieszczać się w obrębie biura to warto poszukać modelu bezprzewodowego. To także doskonały wybór dla osób, które pracują hybrydowo, a więc częściowo w biurze, a przez określoną ilość dni w domu lub na wyjeździe. Mogą zabrać ze sobą bezprzewodowe komponenty i kontynuować pracę w wygodny sposób na swoim sprzęcie. Warto także wspomnieć o tym, że ten typ klawiatury ma unikatową zaletę. Można go w łatwy sposób połączyć z kilkoma urządzeniami, które obsługują połączenie Bluetooth lub WiFi. W ten sposób możemy używać jej standardowo z komputerem lub laptopem, a następnie przełączyć się na telefon, tablet albo na telewizor. Wybierając klawiaturę bezprzewodową warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa parametry – czas działania na baterii oraz maksymalny zasięg. Szeroką ofertę tych dwóch rodzajów produktów w dobrych cenach można znaleźć tutaj.

Rozmiar klawiatury do biura

Jeśli chodzi o rozmiar klawiatur to mamy do czynienia zwykle ze standardowymi wymiarami do szerokości około 50 cm. Jeśli pracujemy na kilku monitorach i dysponujemy dużym biurkiem to warto rozważyć zakup modelu o większych wymiarach. Oczywiście taka klawiatura nie będzie w żadnym stopniu mobilna. Dlatego jeśli wygodniej pracuje się nam na sprzęcie przenośnym to bez trudu znajdziemy w ofertach sklepów produkty o małych gabarytach. Te natomiast świetnie nadadzą się dla osób, które nie mogą rozstać się ze swoją ulubioną klawiaturą.

Klawiatura mechaniczna czy membranowa?

Ze względu na technologię działania można klawiatury podzielić generalnie na membranowe oraz mechaniczne. Ten pierwszy rodzaj jest wyraźnie tańszy. Membranowa klawiatura w teorii jest mniej wytrzymała, a jej budowa względnie nieskomplikowana. W przypadku mechanicznych każdy z klawiszy dysponuje osobnym przełącznikiem, więc wpływa to na większą żywotność takiego sprzętu. Nie oznacza to jednak, że zakup klawiatury membranowej mija się z celem. Producenci tych urządzeń nieustannie ulepszają zastosowaną technologię i można dzisiaj oczekiwać większej wytrzymałości i większej wygody pisania. Tym bardziej, że klawiatura mechaniczna ma swoich zagorzałych fanów, jak i przeciwników. Dlatego przed zakupem najlepiej samemu przekonać się czy wyraźnie głośniejszy i twardszy przeskok klawiszy w niektórych modelach mechaników będzie dla nas odpowiedni. Nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie ten typ klawiatur cieszy się popularnością zwłaszcza wśród graczy. Okazuje się, że jest to także dobry wybór do biura dla osób oczekujących najwyższej jakości wykonania. Warto więc sprawdzić polecane klawiatury dostępne w sklepie Komputronik.

Ergonomiczność klawiatur do pracy

Niektóre modele klawiatur zostały zaprojektowany w taki sposób, aby ułatwić codzienną pracę. Dotyczy to na przykład specyficznego układu poszczególnych klawiszy. W standardowych klawiaturach mamy do czynienia z elementami, które trzymają się prostych linii. Natomiast w ergonomicznych modelach klawisze są podzielone na dwie części, a następnie wygięte w charakterystyczne łuki lub fale. Pozwala to tym samym na wygodne ułożenie dłoni na środku. W ten sposób mamy swobodny dostęp do każdego klawisza bez konieczności odrywania ręki od podłoża. Z pewnością jest to rozwiązanie, do którego trzeba się jednak przyzwyczaić i przesiadka ze standardowej klawiatury może początkowo wywołać chaos związany z poszukiwaniem właściwych liter. Jednak po dłuższej chwili jesteśmy w stanie przywyknąć do takiego układu i można zacząć pracować całkiem wydajnie, a co najważniejsze – wygodnie.

Bardzo interesującym dodatkiem do klawiatur jest podpórka na nadgarstki. Może występować w formie na stałe przytwierdzonej do sprzętu lub z możliwością swobodnego odłączenia. Jest to szalenie wygodne rozwiązanie, które docenimy zwłaszcza w momencie, gdy pracujemy przy biurku przez kilka godzin. Nasze dłonie mogą dzięki temu realnie odpocząć.

Dobrym pomysłem jest także wbudowane podświetlenie klawiszy. Pracując przy słabym świetle jest to bez wątpienia dużym ułatwieniem, nawet jeśli korzystamy z klawiatury na pamięć. Przy tej funkcji warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji podświetlenia. Zbyt mocne podświetlenie może wyglądać efektownie, ale w trakcie dłuższej sesji może stać się irytujące.

Kupując klawiaturę najlepiej zobaczyć, jak wygląda i sprawuje się na żywo. Taki sprzęt najlepiej więc sprawdzić stacjonarnie, bezpośrednio w sklepie. Komputronik ma swoje oddziały w wielu miastach w całej Polsce, więc można dowolny produkt odebrać osobiście.