Synoptycy prognozują, że nad Europę napływa afrykański upał. Może nie ominąć Polski. Termometry wtedy wskażą nawet 37 stopni. Padną rekordy ciepła. Jak twierdzi Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ekstremalnie wysokie temperatury mogą wystąpić w Polsce pod koniec tygodnia. 

Lekarze przestrzegają ludzi przed opalaniem się, a starszym radzą  pozostanie w domach. 

Wysokie temperatury powietrza  mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Należy pamiętać o regularnym piciu wody bo to może zapobiec odwodnieniu, na które szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na przewlekłe schorzenia.

Oto kilka rad GIS- Jak ochronić organizm przed upałem:

  • noś jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze
  • pamiętaj o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz
    o okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym
  • regularnie stosuj krem z filtrem
  • zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używaj wentylatorów i klimatyzacji, wietrz najlepiej rano lub wieczorem
  • pamiętaj o regularnych posiłkach, wybierając lekkie dania
  • żywności przechowuj w warunkach chłodniczych
  • pij systematycznie, najlepiej wodę i unikaj alkoholu

Zagrożeniem w upalne dni może być:

udar cieplny

Powstaje na skutek przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła. Do sytuacji takiej może dojść w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, podczas długotrwałego przebywania na słońcu, w trakcie dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w okresie dużych upałów oraz w czasie gorących kąpieli wodnych
i parowych. Najbardziej narażone są małe dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji oraz osoby starsze z dolegliwościami układu krążenia lub zażywające preparaty antyhistaminowe.

objawy udaru cieplnego: wysoka temperatura ciała; ból i zawroty głowy; nudności i wymioty; zmiany nastroju; zaburzenia widzenia; szybkie bicie serca; szybkie oddychanie; utrata przytomności.

pierwsza pomoc: przede wszystkim należy wezwać zespół pogotowia ratunkowego (999 lub 112); przenieść chorego do chłodnego, ocienionego miejsca i ewentualnie zdjąć z niego części odzieży; należy jak najszybciej rozpocząć chłodzenie chorego, które polega na skrapianiu ciała chłodną wodą oraz wprawić w ruch powietrze wokół chorego (np. za pomocą wachlowania lub wentylatora); należy utrzymać drożność jego dróg oddechowych; w razie wystąpienia objawów zatrzymania krążenia należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową. Należy pamiętać, że udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu.

oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne powstają na skutek ekspozycji skóry na słońce. Skóra staje się wówczas czerwona, wrażliwa i nierzadko pokryta pęcherzami. Najbardziej narażone na oparzenia są osoby o jasnej karnacji. Najlepszym sposobem zapobiegania poparzeniom słonecznym jest umiar i rozsądek w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Należy używać preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu. W przypadku poparzeń lekkich, pierwszego stopnia, czyli gdy nie ma żadnych pęcherzy na skórze, możemy łagodzić dolegliwości chłodną wodą lub specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami z apteki. W przepadku oparzeń rozległych najlepiej skonsultować się z lekarzem.

odwodnienie organizmu

Gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera, może dojść do odwodnienia, szczególnie  wtedy gdy uprawia się sport bądź spędza aktywnie dzień poza domem. Organizm, aby obniżyć temperaturę ciała zwiększa aktywność gruczołów potowych sprawiając, że pocimy się bardziej, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na płyny, a jego wielkość zależy w głównej mierze od masy ciała oraz wieku. Pierwszą oznaką odwodnienia jest pragnienie. Im większe odwodnienie tym objawy będą bardziej odczuwalne.

objawy odwodnienia: ból głowy; rozdrażnienie; brak koncentracji; suche oczy; napięta sucha skóra.

Podstawą do zachowania równowagi wodno-elektrolitowej jest regularne picie wody. Wodę do organizmu można dostarczać również poprzez spożycie soków warzywnych. Unikać należy napojów, które mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm np. kawy.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim