Prawie 38 proc. Polaków uważa, że straciło na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie – wynika z sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” przez United Surveys. 42,7 proc. uważa, że ich sytuacja nie uległa zmianie, a niespełna co piąty z respondentów jest zdania, że zyskał na zmianach podatkowych. Jak jest w przypadku naszych Czytelników? Jak wy oceniacie Polski Ład? 

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu, zakładająca m.in. podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zlikwidowano możliwość odliczania od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli dla osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Na początku stycznia media informowały o szeregu grup zawodowych, które po 1 stycznia otrzymały niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają – według nich – naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Chodzi m.in. o objęcie ulgą dla klasy średniej kolejnych grup podatników. Wczoraj wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że trwają prace nad zmianami w Polskim Ładzie. „Testujemy różne warianty” – napisał na Twitterze. Zapowiedział, że zmiany będą „skonsultowane i zrozumiałe”, będą na korzyść podatnika.

W poniedziałek do dymisji – w związku z Polskim Ładem – podał się minister Finansów Tadeusz Kościński. Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych – oświadczyła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Czy Pana / Pani zdaniem na zmianach podatkowych związanych z Polskim Ładem Pan / Pani:

Zobacz wyniki