Odpowiednio dobrana fuga, wypełniająca szczeliny pomiędzy płytkami, pozwala wydobyć z glazury to co w niej najlepsze, przy okazji spełniając niezwykle ważną funkcję techniczną. Szeroka lub cienka, jasna bądź ciemna. Niewielka fuga, ma ogromne znaczenie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak dobierać fugi do płytek by wyglądały estetycznie i gustownie.
Fugi do płytek – przegląd dostępnych zapraw
Fuga oddzielająca od siebie płytki podłogowe ma nie tylko pełnić funkcję estetyczną. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie odkształcaniu i pękaniu glazury, a także ochrona przed dostawaniem się w głąb szczelin wody i brudu. Kompensuje także naprężenia spowodowane nieustanną, niewidoczną gołym okiem pracą płytek. To dzięki niej podłoga i ściany, które pokrywają płytki ścienne, zachowują swój piękny wygląd przez długie lata. Na rynku dostępnych jest pięć rodzajów fug, które różnią się od siebie składem chemicznym.
Fuga cementowa to niezwykle trwały produkt stosowany do płytek ceramicznych, kładzionych w kuchniach i łazienkach, zarówno na ścianie jak i podłodze, a także do kamienia naturalnego. Jej nowocześniejszą wersją jest elastyczna fuga cementowa cechująca się lepszą trwałością, przez co spektrum jej zastosowań jest większe. Bardzo szybko schnie, jest odporna na czyszczenie, a także rozwój pleśni i grzybów. Produkt ten długo zachowuje swój kolor. Nadaje się do spoinowania wszystkich rodzajów płytek. Kolejnym rodzajem jest fuga akrylowa, o konsystencji pasty, sprzedawana w wiaderku jako produkt bezpośrednio gotowy do użycia. Ma właściwości hydrofobowe, przez co odporna jest na działanie pleśni. Doskonała do ogrzewania podłogowego, płytek drewnopodobnych oraz do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci.
Wyjątkową odpornością na wysokie temperatury oraz wodoszczelnością cechuje się fuga epoksydowa. Powstała z połączenia żywicy epoksydowej oraz utwardzacza. Stosowana wewnątrz oraz na zewnątrz, a także do intensywnie eksploatowanych powierzchni takich jak baseny, sklepy wielkopowierzchniowe oraz zakłady pracy. Ostatnim rodzajem jest fuga silikonowa, która doskonale sprawdzi się w łazienkach. Odporna na środki chemiczne, pleśń oraz wysoką temperaturę. Wypełni szczeliny dylatacyjne oraz uszczelni przestrzenie w kuchni i łazience.
Kolor ma znaczenie – jak dobierać fugi do płytek?
Fuga jest przysłowiową wisienką na torcie w każdej aranżacji z udziałem glazury. Kolor fugi wpływa na jej ostateczny odbiór, tworząc wyjątkowe dopełnienie wnętrza. Powinna być dobrana pod kolor płytek, a także ich formatu czy rozmiaru. W zależności od tego czy chcemy podkreślić układ płytek, uwydatnić ich wielkość, proporcje czy kształt na taki kolor spoiny się decydujemy. Jeśli zależy nam na neutralnym efekcie zdecydujmy się na fugę kolorem zbliżoną do glazury. W przypadku ciemnych płytek sprawdzi się fuga w ciemnych odcieniach szarości oraz grafitowym kolorze tworząc wyjątkowo elegancką przestrzeń. Biała, klasyczna fuga to najlepsze rozwiązanie w przypadku płytek o niewielkich rozmiarach takich jak mozaika oraz wszystkich innych dekoracyjnych kafelkach. Fuga w tym kolorze podkreśli ich dekoracyjność.
Zanim zdecydujemy się na kolor fugi zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać. Jednolitej, spójnej powierzchni, na której fuga jest prawie niewidoczna, czy może marzy nam się kontrastowa kompozycja, w której białe płytki uzupełnione są czarną wyrazistą spoiną. Fani uniwersalnych rozwiązań mogą postawić na klasyczne białe, beżowe lub szare fugi. Jeśli trudno nam podjąć decyzję warto skorzystać z wzornika fug, który pozwoli nam porównać jej odcień z rzeczywistym kolorem płytek.