„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” – św. Jan Paweł II. Pod tym hasłem zaczęła się przygoda harcerzy z Międzyzdrojów, Wolina i z Dziwnowa na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku z okazji 100. rocznicy zawiązania się organizacji i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dniach 6 – 16 sierpnia 2018r. zlot ZHP odbywał się na Wyspie Sobieszewskiej, a uczestniczyło w nim ponad 14 tysięcy harcerzy z całej Polski, w tym 1,5 tysiąca kadry instruktorskiej i pomocniczej. Gościnnie w zlocie uczestniczyli skauci z takich państw jak: Anglia, Niemcy, Szwecja, Malezja, Chiny i Arabia Saudyjska.
Drużyna zlotowa reprezentująca Hufiec Ziemi Wolińskie ZHP znajdująca się na terenie Gniazda Chorągwi Zachodniopomorskiej liczyła 40 uczestników, a dowodził nią druh pwd. Tomasz Rychłowski z Międzyzdrojów. Całe przedsięwzięcie, w którym uczestniczyli harcerze z wyspy Wolin wsparły Gminy z Międzyzdrojów, Wolina i Dziwnowa, miasto Świnoujście oraz Woliński Park Narodowy.
Od początku do końca zlotu odbywało się na wyspie mnóstwo przedsięwzięć programowych. Na nudę nie było czasu. Od godzin porannych każdy harcerz mógł skorzystać z różnych możliwości spędzania wolnego czasu zaproponowanych przez organizatora. A do późnych godzin nocnych rozerwać się na koncertach wieczornych, które odbywały się na wielkiej scenie.
Pierwszego dnia był czas na zakwaterowanie i rozlokowanie się w namiotach oraz zwiedzanie miasteczka ZHP. Podczas oficjalnego rozpoczęcia Zlotu ZHP w dniu 7 sierpnia b.r. harcerze stworzyli żywą flagę Polski i tym samym pobili rekord Guinnessa. Gościem otwarcia zlotu był Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który przekazał harcerzom klucz do miasta. Był to jeden z punktów oficjalnego otwarcia Zlotu ZHP Gdańsk 2018, który jest świętem braterstwa harcerskiej społeczności.
Każdy następny dzień rozpoczynał się od zajęć programowych. Dnia drugiego harcerze z wyspy Wolin uczestniczyli w module programowym o nazwie Cywilizacja. Podzieleni na 4 zastępy mieli zajęcia w Centrum Nauki „Eksperyment” i Akademii Morskiej w Gdyni oraz Politechnice Gdańskiej. Każdy harcerz uczestniczył w laboratoriach chemicznych i warsztatach z automatyki i robotyki. Tego samego dnia miasteczko zlotowe ZHP odwiedził Premier RP Mateusz Morawiecki.
Dnia następnego harcerze udali się na zwiedzanie Westerplatte. Odwiedzili Muzeum i teren, który symbolicznie uznano za miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. 10 sierpnia był chwilą odpoczynku dla naszych harcerzy. Wolny dzień spędzili kąpiąc się w morzu i opalając na plaży. Popołudniu Zlot ZHP odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda. Po godzinie 18.00 spotkał się z harcerzami na terenie Gniazda Zachodniopomorskiego. Na pamiątkę spotkania Prezydent RP wręczył każdemu drużynowemu drużyny zlotowej, w tym pwd. Tomaszowi Rychłowskiemu, unikatowe wydanie „Kalendarza Niepodległości” oraz Flagę Rzeczypospolitej Polskiej.
W kolejnym dniu odbywał się ”Dzień Regionów”. W Zachodniopomorskim Namiocie Programowym harcerze Ziemi Wolińskiej promowali swoje miejscowości. Oprócz ekspozycji wystawienniczych, gier, zabaw i degustacji kulinariów lokalnych, jednym z pomysłów harcerzy było utworzenie Alei Gwiazd na Zlocie ZHP.
W dniu następnym nasi harcerze uczestniczyli w Służbie Harcerskiej. Ich zadaniem było przygotowanie legowisk dla zwierząt ze schroniska oraz posprzątanie terenów leśnych i budowa ogrodzeń w Nadleśnictwie. 13 sierpnia to był czas na zamykanie zadań, zdobywanie stopni i na harcerską obrzędowość. Wieczorem harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej spotkali się przy harcerskim ognisku na terenie miasteczka ZHP. Ognisko z gawędą poprowadzili: pwd. Agnieszka Szymańska z 3 DH, pwd. Klaudiusz Pawlak i pwd. Tomasz Rychłowski z 34 DH. Na strażnika ogniska harcerskiego został wyznaczony dh. Mateusz Szymczak. Podczas ogniska Zuzanna Grunwald z Międzyzdrojów dostała barwy, a troje harcerzy złożyło przyrzeczenie harcerskie. Krzyże harcerskie otrzymali: dh. Julia Miętkiewicz z 3 DH „Gryfy Wolińskie” z Wolina, dh. Anna Rychłowska i Olaf Rochowicz z 34 DH „Orlęta” z Międzyzdrojów. Na koniec za wędrowniczą postawę godną naśladowania zgodną z dewizą wędrowniczą „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj” został nadany Naramiennik Wędrowniczy druhowi Mateuszowi Szymczakowi.
W przedostatnim dniu Zlotu ZHP dla uczestników odbył się moduł o nazwie „Dziedzictwo”. Była to gra interaktywna po mieście Gdańsk. Harcerzom naszym udało się zwiedzić wiele ciekawych miejsc tj. Stary Młyn, Bazylika Mariacka, Gmach Obrońców Poczty Polskiej i Muzeum II Wojny Światowej. W dniu 15 sierpnia odbyło się oficjalne zakończenie Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego. Tego dnia została wystawiona drużyna reprezentacyjna Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP, w której za harcerską postawę podczas zlotu maszerowali: dh. Julia Miętkiewicz i dh. Jakub Manke z 3 DH z Wolina, dh. Anastazja Kokolus i dh. Mateusz Szymczak z 24 MDSH, dh. Zuzanna Wachowicz i Aleksander Deja z 34 DH z „Orlęta” z Międzyzdrojów, dh. Hanna Piwińska i dh. Aleks Burakiewicz z 63 DH z Dziwnowa.
Zlot ZHP w Gdańsku pozwolił naszym harcerzom poszerzyć wiedzę nie tylko z tematyki harcerskiej, ale także historii Polski. Dokładniej poznali regiony naszego kraju, kulturę i obyczaje. Zawiązali przyjaźnie z innymi harcerzami z Polski i ze świata. Pozwolą w przyszłości odnaleźć się druhnom i druhom na harcerskim szlaku. Najbliższe wydarzenia, jakie czekają harcerzy ziemi wolińskiej to 75 rocznica bitwy pod Monte Cassino we Włoszech w 2019r., a w 2020r. Europejskie Jamboree, które odbędzie się w Polsce. Mamy nadzieje, że również aktywnie włączymy się w przebieg tych uroczystości, a grono naszych drużyn powiększy się o młodych ludzi chcących przeżyć niezapomniane chwile razem z nami.
pwd. Tomasz Rychłowski, pwd. Agnieszka Szymańska
Koordynatorzy Drużyny Zlotowej
Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP
fot. ZHP
2 komentarzy
Anonim mówi:
sie 22, 2018
o godzinie 13:38
Ale, nam się Rząd trafił???? Cały czas tzw. Główni Politycy, prowadzą politykę antyemigracyjną, cieszą się, że to im się po prostu „udało”. Nie brali tego pod uwagę, że do naszego kraju jakoś się oni nie wybierali. A, tu nasz Duda w Nowej Zelandii odstawił niezłą szopkę!!! Stwierdził, że w Polsce nie prowadzi się żadnych działań antyemigracyjnych!!!!
Anonim mówi:
sie 21, 2018
o godzinie 19:43
Grzegorz Drobiszewski
@GDrobiszewski
YouTube zamknął konto Patryka Jakiego za liczne naruszenia praw autorskich.
Konto wiceministra sprawiedliwości. Ale wstyd! ? #JakiWstyd
Taki komunikat pojawia się na oficjalnym kanale ?
17:04 – 21 sie 2018
280
Ludzie o tym mówią: 166
Twitter Ads – informacje i Polityka prywatności
To konto zostało zamknięte z powodu licznych zgłaszanych przez osoby trzecie roszczeń dotyczących naruszenia praw autorskich przez materiał opublikowany przez użytkownika – czytamy komunikat Youtube.com