W Polsce cena za fałszywkę certyfikatu poświadczającego szczepienie na COVID-19 to kilkaset do nawet dwóch tysięcy złotych. Handel nielegalnymi zaświadczeniami kwitnie w sieci i już nie tylko w darknecie. Chociaż Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że podrobienie dokumentu nie jest wcale proste, to rzeczywistość zdaje się temu przeczyć. Z darknetu i Telegrama przeniósł się on już mediów społecznościowych.

Michał z Żor wcale się nie kryje ze swoim biznesem. Na otwartej dla wszystkich stronie na Facebooku wrzuca ogłoszenie. „#szczepienienapapierze Witam, szukam lekarza/farmaceuty, który „zaszczepia”. „Priv”. Post opublikowano pod osobliwą nazwą: „Szczepionka na Covid-19 potrzebuje wirusa SarsCov2, by manipulować DNA” – podają przykład Wirtualnemedia.pl.

Tu napisano wprost: „Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 w 24h. Negatywny wynik testu na COVID-19 w 24h. Bez wychodzenia z domu”. W opisie zachęta: „Nie masz czasu na stanie w ogromnych kolejkach. Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Napisz do nas, a swój test lub zaświadczenie o szczepieniu otrzymasz w ciągu 24h od zamówienia. Wyjeżdżasz za granicę do pracy lub na wycieczkę. Wynik testu otrzymasz w wybranym przez siebie języku.”

I chociaż w samych ogłoszeniach ceny brak, to nieoficjalnie ceny kształtują się od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. „Jesteśmy świadomi obrotu sfałszowanymi zaświadczeniami o szczepieniu, które są dostępne w internecie” – przyznaje portalowi Wirtualnemedia.pl Justyna Maletka z biura prasowego Ministerstwa Zdrowia.

Maletka przekonuje jednak, że unijne zabezpieczenia ograniczają zjawisko obrotu sfałszowanymi dokumentami potwierdzającymi szczepienie. Odradza ona posługiwanie się fałszywymi dokumentami, gdyż system wydawania certyfikatów w Polsce jest oparty na indywidualnych identyfikatorach dokumentów, które są poddawane weryfikacji w momencie ich okazania. Potwierdzana jest także tożsamość posiadacza takiego certyfikatu.

Unijne Certyfikaty Covidowe (UCC) obowiązują od początku lipca na terenie całej Unii Europejskiej. Taki certyfikat można pobrać poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Wystarczy się zalogować na stronie IKP, wybrać rodzaj certyfikatu i pobrać kod QR. Mogą to zrobić osoby zaszczepione dwoma dawkami albo jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson.

UCC może także posiadać osoba, która uzyskała negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność COVID-19 (jest ważny w Polsce przez 48 godzin) albo ozdrowieniec (jego UCC będzie ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu).