Aż 114 osób zmarło od września w Polsce z powodu grypy. To wniosek z danych Państwowego Zakładu Higieny. Eksperci podkreślają, że trwający sezon grypowy jest jednym z najtrudniejszych od ponad dziesięciu lat.

Od września do szpitali w całej Polsce z powodu grypy trafiło ponad 27 tysięcy osób. To wzrost o ponad 300 procent w porównaniu do poprzedniego sezonu wirusowego. W czasie kolejnych fal pandemii grypy prawie nie było, teraz to się wyrównuje. Warto pamiętać, że narzędzie, które nas chroni to szczepionki. One na szczęście są, choć w poprzednich sezonach dostęp do nich bywał utrudniony, mieliśmy do czynienia z niezrealizowanymi receptami. Teraz możemy zaszczepić się z receptą na przykład w aptece – podkreśla szef rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy profesor Adam Antczak.

Od września do lekarzy w Polsce zgłosiło się prawie cztery i pół miliona osób z objawami grypy. U części z nich potwierdzono zakażenie wirusem grypy. Od stycznia umożliwiają to testy combo (tak zwane testy trzy w jednym) dostępne bezpłatnie w gabinetach lekarzy POZ. Obecnie jednego dnia w Polsce odnotowuje się średnio około 29 tysięcy przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na grypę. Tyle osób zgłasza się średnio do lekarzy w całym kraju z objawami infekcji.