W ubiegłym roku Centrum realizowało projekt „Ryby w żagle!”, a w tym roku ryby wyjdą na ląd. Udało się bowiem pozyskać dofinasowanie na realizację projektu „RYBY NA BRZEG!”. Kwota dofinansowania wynosi 29 960 zł i stanowi aż 80 % kosztów kwalifikowalnych. Projekt realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów edukacyjno-artystycznych w miesiącu sierpniu 2021r. na terenie Wolina. Pierwszymi z cyklu będą warsztaty tworzenia mozaiki ściennej. Za pomocą kafli i szkła wykonane zostaną autorskie projekty ryb. W ciągu ostatniego tygodnia instruktorzy wraz z uczestnikami umieszczą/przykleją mozaikę do fasady budynku tworząc wspólny obraz zatopionej Winety. Drugimi z cyklu będą warsztaty rzeźbiarskie, które przeprowadzone zostaną na terenie wolińskich błoni nad cieśniną Dziwna. Warsztaty będą miały charakter otwarty dla mieszkańców oraz turystów. Trzeci cykl warsztatowy – zajęcia edukacyjno-artystyczne dla najmłodszych. W ramach edukacji recyklingowej dzieci wraz z instruktorami własnoręcznie wykonają modele ryb z plastikowych butelek PET oraz różnego rodzaju opakowań plastikowych. Finalnym efektem pracy warsztatowej będzie utworzenie instalacji przestrzennej tj. alei latających ryb przy naszej siedzibie. Wykonane przez uczestników pracę zawisną na świetlnej girlandzie tworząc eco-ławicę.

To już trzeci projekt Centrum w tym roku, który został pozytywnie rozpatrzony i uzyskał unijne wsparcie. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jednostce udało się pozyskać ponad 76 tysięcy złotych dofinansowania na 2 projekty. 

Pierwszy z nich „Wolin. Naturalnie” zakłada uruchomienie już w czerwcu pracowni wyrobu naturalnych kosmetyków, które wytwarzane będą z roślin charakterystycznych dla Wyspy Wolin. Zapisy ruszą w drugiej połowie maja a udział w warsztatach będzie bezpłatny.

Drugi z projektów zakłada organizację imprezy sportowej pn. „Wolin na Start”, która odbędzie się 25 września. W ramach wydarzenia zrealizowane zostaną zawody sportowe w 2 kategoriach: kobiet i mężczyzn polegające na pokonaniu trasy 5 km biegiem. Trasa prowadzić będzie przez miejskie ulice, park oraz pola okalające Wolin. Zawody będą miały charakter otwarty. Zapowiada się ciekawy sezon w Wolinie, zarówno pod względem kultury jak i sportu.

źródło:
GCKSTiR