W minioną sobotę, po raz 17. w niemieckim Usedom odbył się „Jarmark Owczy”. Impreza zorganizowana przy wsparciu funduszy europejskich, w ramach programu Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie przyciągnęła jak co roku przedstawicieli gminy Wolin.

Jarmark Owczy, to przedsięwzięcie łączące kulturę i rzemiosło mieszkańców obu zaprzyjaźnionych regionów, obejmujących swym zasięgiem przede wszystkim Gminę Wolin oraz Gminę Usedom. Tak jak w latach ubiegłych, Ośrodek Kultury Gminy Wolin był organizatorem i wykonawcą stoiska prezentującego rękodzieło rodzimych artystów. Odwiedzający mogli obejrzeć ręcznie wykonane instrumenty i ozdoby z okresu wczesnego średniowiecza, posłuchać i zagrać na prezentowanych instrumentach, a także zgłębić tajniki rzeźbiarskie.

Na scenie,  występy artystów z Niemiec, przeplatały się z występami grup z Polski oraz corocznymi manualnymi konkursami technicznymi. Zaproszenie od Gminy Usedom na 17 Jarmark Owczy otrzymały zespoły wokalne: „Ostromice Kapela”, „Wolinianki”, a także dziecięca grupa „Tańczące Nutki” z Przedszkola Miejskiego z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie, które zaprezentowały tańce ludowe oraz układy choreograficzne tańca towarzyskiego.

Oprócz prezentacji zespołów, chętne osoby z naszej grupy wzięły udział w konkursie  „robienia na drutach”. Na każdego uczestnika biorącego udział w konkursie czekał dyplom i upominek. W sobotnim wydarzeniu wzięła również udział, reprezentacyjna grupa  pszczelarzy, która poprowadziła warsztaty pn: „Hodowla pszczół i pszczelarstwo w miastach Usedom oraz w Wolinie” połączone z ciekawymi demonstracjami.

Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonali Burmistrz Usedom – Jochen Strorrer oraz Sekretarz Gminy Wolin – Ewa Deląg. Na odwiedzających tego dnia gości czekało wiele atrakcji m.in.: interesujące stoiska (gastronomiczne oraz rękodzielnicze), wystawy, pokazy, przejażdżki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pomoc w organizacji wydarzenia oraz dziękujemy naszym partnerom z Niemiec za zaproszenie na tę klimatyczną imprezę, licząc na dalszą współpracę podczas kolejnego jarmarku już za rok.

Luiza Prokop
Ośrodek Kultury Gminy Wolin