54 gminy i powiaty z woj. zachodniopomorskiego w 2023 roku otrzymają rządowe dofinansowanie na utworzenie 265 linii autobusowych o łącznej długości 9050 km. Wśród beneficjentów znalazły się Międzyzdroje.

Fundusz Autobusowy powstał z myślą o mieszkańcach, którzy nie mając własnego środka transportu stali się „wykluczeni komunikacyjnie”. Pierwotnym założeniem było odtwarzanie zlikwidowanych kiedyś połączeń autobusowych. Teraz dotacja obejmuje również nowe linie komunikacyjne. Do skorzystania z dotacji konieczna jest dobra wola i zaangażowanie w sprawy lokalnych społeczności.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie przewozów autobusowych odbył się w sierpniu 2019 roku i od tamtego czasu ten program rządu Prawo i Sprawiedliwość jest kontynuowany.

3 lata temu, w pierwszym naborze do Funduszu Autobusowego 7 samorządów ubiegało się o 257 tys. zł, czyli nieco ponad 1% dzisiejszego zapotrzebowania. Taki wzrost zainteresowania to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców. Wśród beneficjentów znalazły się Międzyzdroje, które otrzymały ponad 115 tys. złotych na utworzenie jednej linii komunikacyjnej o długość 22 km.