W dwóch nadmorskich miejscowościach Gminy Dziwnów – w Łukęcinie i Dziwnówku – odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami na temat planów utworzenia w gminie uzdrowiska. Burmistrz Dziwnowa, Łukasz Dzioch, przedstawił podczas nich najważniejsze założenia, korzyści oraz wyzwania związane z tym ambitnym przedsięwzięciem.
Jak wyjaśniał burmistrz, uzdrowisko to przede wszystkim funkcja terenu, a nie – jak się powszechnie przyjęło – przedsiębiorstwo medyczno-turystyczne. Oznacza to, że obszar uzdrowiskowy podlega szeregowi regulacji prawnych, mających na celu ochronę naturalnych zasobów i sprzyjanie rozwojowi lecznictwa uzdrowiskowego.
Gmina Dziwnów – ze względu na specyficzny mikroklimat oraz złoża wód solankowych – posiada wyjątkowe atuty do rozwoju tego typu działalności. Władze zamierzają oprzeć projekt uzdrowiskowy na miejscowościach Łukęcin i Dziwnówek, łącząc w ten sposób ich zasoby przyrodnicze, rekreacyjne i turystyczne.
Zdaniem władz gminy, wejście na rynek usług uzdrowiskowych może znacząco wpłynąć na wydłużenie sezonu turystycznego. W efekcie Łukęcin i Dziwnówek zyskają zupełnie nowy typ gości – kuracjuszy, którzy przyjeżdżaliby na rehabilitację i wypoczynek także poza miesiącami wakacyjnymi.
– „To duża szansa dla naszych przedsiębiorców – szczególnie tych, którzy mogliby otwierać zakłady uzdrowiskowe i korzystać z kontraktów NFZ” – podkreśla Burmistrz Łukasz Dzioch. – „Nowa infrastruktura, miejsca pracy, większa liczba odwiedzających – to wszystko może przełożyć się na ożywienie gospodarcze w gminie”.
Ponadto inwestorzy prowadzący działalność uzdrowiskową mogą korzystać z mniejszych opłat podatkowych, co stanowi dodatkową zachętę do podejmowania tego rodzaju działalności.
Jak podkreślał włodarz, z rozwojem uzdrowiska wiążą się też pewne ograniczenia. Przewidują je przepisy ustawy uzdrowiskowej, które w strefie „A” – czyli w samym centrum uzdrowiska – zakazują m.in. budowy nowych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, wznoszenia garaży wolnostojących, urządzania pól campingowych czy targowisk innych niż sprzedaż pamiątek. Ograniczona jest także możliwość tworzenia nowych parkingów.
– „Ograniczenia te w większości nie wpływają istotnie na obecną zabudowę” – uspokaja Burmistrz Dzioch. – „Dotyczą głównie przyszłych inwestycji w najbliższej okolicy projektowanych sanatoriów czy obiektów leczniczych, by zachować uzdrowiskowy charakter i chronić środowisko.” Ważną kwestią pozostaje również dostęp do wód solankowych, które są w posiadaniu prywatnego inwestora. Według władz samorządowych, konieczne będzie wypracowanie porozumienia dotyczącego wykorzystania tych zasobów w celu powołania i prowadzenia zakładów uzdrowiskowych.
Potencjalna zmiana nazw na Dziwnówek Zdrój i Łukęcin Zdrój jest wymownym symbolem prestiżu i promocyjną kartą przetargową w staraniach o kuracjuszy z całej Polski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Gmina Dziwnów dołączy do elitarnego grona uzdrowisk na krajowej mapie turystyczno-rehabilitacyjnej.
62 komentarzy
Anonim mówi:
mar 5, 2025
o godzinie 16:54
Dlaczego uzdrowisko nie będzie w Dziwnówie?
Anonim mówi:
mar 5, 2025
o godzinie 16:53
A może Kamieńskie info napisze fajny artykuł wyszczególniając prostym językiem ZA i PRZECIW temu co daje uzdrowisko. Może jak większość mieszkańców przeczyta prawdę to oczy się otworzą
Edzio mówi:
mar 5, 2025
o godzinie 16:50
W Dziwnówku burza. Zaczyna dochodzić głos mieszkańców. Na grupie sołectwa na Facebooku jest gorąco, a sytuacja wygląda nieciekawie. Zwolennicy burmistrza otwarcie mówią o braku zasad fair play w zakładaniu przedsiębiorstw. Najwięcej na uzdrowisku zyskają ośrodki z umową NFZ, ze specjalnym sprzętem. Reszta może się zamykać. Decyzja zapewne już dawno zapadła, nasze oczy są mydlone złudną sprawczością. My mieszkańcy nic z tym nie możemy zrobić, bo kasa jest najważniejsza. Oczywiście kasa Dziwnowa, Dziwnówek zostanie z osobami starszymi
Trudno nadążyć mówi:
mar 5, 2025
o godzinie 12:03
Hotele – NIE.
Uzdrowisko – NIE.
Apartamenty – NIE.
Tylko pensjonaty – Taak.
A przecież to zupełnie 4 inne grupy odbiorców usług turystycznych.
Mieszkańcy Dziwnowka – to troska o rozwój i dobro Gminy czy o swój biznes ?
Społeczeństwo się starzeje.
Uzdrowiska i hotele – wydłuża sezon oferując usługi uzupełniające.
Anonim mówi:
mar 5, 2025
o godzinie 16:52
Wydłuża sezon? Czym? Jaka mamy zachęcić turystę do przyjazdu? Osoby,które przyjadą do ośrodków na NFZ będą jadły na terenie ośrodka. To zabije turystykę jaką znamy. Teraz nagle przestaną wycinać lasy, kiedy połowa już wycięta i Porta Mate będzie miało moponol na wybrzeże. Brawo!
Mieszkaniec mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 21:24
Dziwnówek powinien się rozwijać tak aby przyciągnąć młodych ludzi, bary na plaży, dyskoteki to jest przyszłość.
Bar Szkwał to strzał w 10, nareszcie coś czynne po 21.
Miejscowość nadmorska a po 21 zamiera.
Dyskoteki- nie, namiot na plaży- nie, wesołe miasteczko- nie, jak dla mnie to porażka
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 18:32
W uzdrowisku władza się rozmywa, sprawuje ją nie tylko Burmistrz, ale także Naczelny Lekarz Uzdrowiska
Mieszkaniec mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 10:14
Zrozumcie wreszcie, że deweloperzy budujący w Dziwnówku tylko skorzystają na uzdrowisku, już się pobudowali a jak jeszcze nie to zgody na budowę już mają dla nich uzdrowisko to żyła złota
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 9:12
Będzie możliwość rozmowy w tym i w innych tematach.
Zebranie sołeckie odbędzie się 3 marca godzina 17, w poniedziałek w świetlicy nad zalewem.
Mieszkanka mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 23:57
Powstanie uzdrowiska jest w aktualnej perspektywie możliwie najkorzystniejszą opcją dla mieszkańców tych miejscowości, którzy jednak utrzymują się głównie z turystyki. Wszyscy borykają się z sezonowością i brakiem pracy lub znacznego jej ograniczenia poza sezonem letnim. Do tego wykorzystanie naturalnych zasobów przyrodniczych wpisuje się doskonale w charakter naszych miejscowości. Wartością dodaną jest ochrona przyrody i lasu, który dla mieszkańców jest bardzo cenny, a który jest zagrożony przez zapędy LP, czy inwestycje developerskie.
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 7:47
Właśnie nie wiemy czy będzie to korzystne dla wynajmujących i prowadzących działalność turystyczną.
Być może Łukęcin skorzysta, ale rozbudowany Dziwnówek z bazą turystyczną nie do zapełnienia nawet przy pięknej pogodzie może jeszcze stracić.
Nie piszę tu o molochach , które będąc w strefie A po przekształceniu w zakłady lecznicze będą płacić mniejsze podatki, ale o ludziach mających małe obiekty w strefie B.
Chcąc wynajmować pokoje całorocznie nie możemy liczyć na niższe podatki a wręcz odwrotnie.Kto zapewni nam gości, przy tak dużej liczbie miejsc noclegowych w strefie A ?
Las , drzewa ? Gdzie byłeś jak cięto drzewa gdy obowiązywała wadliwa ustawa tzw. „Szyszki”.
W ostatnie jej dni cieli wszyscy niby na działkach prywatnych na których prowadzi się działalność gospodarczą.
LP tną i sadzą i to jest chyba różnica i będą to robić mimo uzdrowiska bo muszą dbać o las a nie jest to park narodowy ani rezerwat.
Śmieszne wartości zahamowanie zapędów developerskich w przypadku Dziwnówka gdzie w strefie A nie ma już krzty placu.
będą
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 19:04
Łukasz to ty pisałeś?
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 22:46
Decyzję Burmistrz już podjął, zdanie mieszkańców ma w dupie, tyle co sobie pomarudzą w internecie. Amen
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 4:19
Deweloperuchy zrobią wszystko żeby podburzyć mieszkańców przeciw uzdrowisku bo to im zablokuje dalsze betonowanie. Wszyscy dobrze wiemy, że nie ma praktycznie dla mieszkańców większych wad z powstania uzdrowiska. Wartość ich nieruchomości wzrośnie, zakończą się permamentne budowy blokowisk, ceny noclegów poza sezonem pójdą w górę, a sezon się wydłuży.
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 7:52
Co za bzdury deweloper na tym tylko skorzysta.
A jesteś pewien , że mieszkańcy Dziwnówka są za.
Nie wiem dlaczego Pan burmistrz takie wnioski wyciągnął bo nawet nie potrafił mieszkańcom dokładnej strefy A pokazać bo nie był przygotowany. Były przecież głosy co najmniej powątpiewania w słuszność tego pomysłu .
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 4:20
Burmistrz nie podejmuje takich decyzji jednoosobowo i akurat on liczy się ze zdaniem mieszkańców, więc nie siej fermentu.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 22:43
Z Dziwnówka nie zrobimy Kołobrzegu czy Świnoujścia, tu przyjeżdżają skromniejsi turyści i do takich należeć będą w większości tetryczni kuracjusze. Betonowe sanatoria skorzystają, bo NFZ będzie wydawał skierowania cały rok, a całe życie będzie się toczyło wewnątrz tych obiektów. Czy Kamień czerpie ogromne korzyści z bycia uzdrowiskiem, czy dalej jest prowincjonalną dziurą? I proszę nie pisać, że to pomysł nowego Burmistrza bo to kłamstwo.
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 4:27
Co jeszcze wymyślisz, żeby buntować mieszkańców? Dziwnówek nie ma byś Świnoujściem lub Kołobrzegiem. Trzeba być mocno ograniczonym żeby tak pisać. Porównywanie Dziwnówka do Kamienia to kolejna bujda, bo Dziwnówek bez statusu uzdrowiska przyjmuje więcej turystów w dwa miesiące, niż Kamień przez cały rok. Małe uzdrowiska mają dużą przewagę nad molochami i cieszą się większą popularnością wśród bogatszych turystów. Pisanie o TETRYCZNYCH KURACJUSZACH mówi o tobie wszystko. Starość dopadnie każdego Ciebie też.
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 18:24
A co takie uzdrowisko zaproponuje młodym osobom, ciszę nocną o 22. Byłeś w Ciechocinku? Sami emeryci, bo uzdrowisko jest na nich skupione i ich przyciąga. Wiedza o popularności małych uzdrowisk wśród bogatszych turystów to skąd? Wazeliniarzu co jeszcze wymyślisz by promować pomysł Burmistrza i na siłę przekonać niezadowolonych mieszkańców, o których losie decyduje się za ich plecami.
Anonim mówi:
lut 26, 2025
o godzinie 18:49
Trzeba być mocno ograniczonym, by pomylić tetryka z geriatrykiem. Następnym razem polecam Google -> szukaj, ćwoku.
mieszkamy i decydujemy mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 18:40
Prośba do decydentów, nie czytajmy wypocin malkontentów, bo nie mają nic do powiedzenie w materii „Uzdrowisko”, dla tych wylewnych było by dobrze siedzieć i narzekać (jaki to Burmistrz niepomysłowy, jaki to świat niedobry, itp). Po prostu róbmy swoje i realizujmy postawione cele, tu jest sens i rzeczywistość przyszłości naszej pięknej Gminy Dziwnów.
Mieszkaniec mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 22:48
Jest demokracja niech decydenci zrobią referendum i niech to mieszkańcy zdecydują na jaki rozwój liczą.
Bo jak narazie to decydenci robią co chcą jakby gmina była ich prywatnym folwarkiem… to my mieszkańcy musimy mieć decydujący głos
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 11:35
ale się wiją betonowce żeby tylko udupić temat, bo przecież w kolejce kolejne apartamentowce czekają…
Zmartwiony mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 14:10
I to jest gwóźdź do trumny Dziwnówka. Zamiast inwestować w gminę i przerodzić Dziwnówek w kultowe miejsce również dla młodych ludzi, to trzymajmy się klientów uzdrowiska. Rozumiem, że nie inwestuje już w rozrywkę dla młodych wczasowiczów? Bary plażowe dopiero zaczęły się rozkręcać, dobra muzyka i super klimat, który przyciągał ludzi.
Jan mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 9:26
Czy to prawda,że w starym budynku Bałtyk są zamurowane studnie solankowe??
Stary mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 16:05
Koło Bałtyku (tam gdzie latem jest wesołe miasteczko) jest zasypane ujęcie solanki.
Marek mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 7:58
Po co uzdrowisko, zróbmy
Natura 2000 II. Mało mamy ograniczeń.
Co dzisiaj przeszkadza robić biznes.
Po co jeszcz jeden nadzór, sztab ludzi i mądralińskich.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 11:32
po to żeby nie powstawały kolejne betonowe molochy, oj piecze dupka deweloperuchy
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 12:05
Molochy zdążą powstać.
Wystarczy, że dostaną pozwolenie na budowę do czasu powstania uzdrowiska a pewnie już je mają.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 6:14
Ła ha ha ha
Leczenie betonem
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 0:35
Dziwnówek Zdrój… przerost formy nad treścią i snobizm.
Burmistrz zastał gminę murowaną a zostawi zabetonowaną
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 0:33
Niech burmistrz zrobi uzdrowisko w Dziwnowie, Bałtyk stoi i straszy
Mieszkaniec mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 0:32
Szkoda tylko, że mieszkańców nikt nie zapytał o zdanie.
Jedno spotkanie informacyjne o planie stworzenia uzdrowiska okazało się konsultacjami i referendum w jednym.
Garstka informacji bez konkretnego podziału na strefy i przedstawienie samych zalet.
Najpierw wytnijmy co się da, potem zabetonujmy a na koniec zróbmy uzdrowisko i udupmy lokalnych małych przedsiębiorców.
Przecież ci którzy mają swoje sklepiki na Kamieńskiej stracą możliwość handlu w tym miejscu, bar na plaży straci możliwość działania. Cisza nocna o 22 i spać.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 7:01
Będzie sołeckie zebranie.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 11:33
po co tak kłamiesz i straszysz ludzi?
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 12:06
To sama prawda.
Maja mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 21:23
To może by tak obiekt Cisha powstrzymać wreszcie przed betonowaniem 99% posiadanych działek na wydmach i wycinaniem po cichu drzew. Jeszcze została nadzieja. Dlaczego nie posadzicie drzew na działce, która nie została jeszcze zabetonowana w 99% jak ta obok?! Kto pozwala na takie inwestycje??? Skandal!
Rybak mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 21:21
Oby nie, bo zabetonują już te mieściny całkiem. Dziwnówek już stracił swój klimat. Łukęcin może czekać to samo. Niech ta klientela jedzie do Kołobrzegu albo Świnoujścia.
Aa mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 20:49
Nie po to porta marę wydało parę milionów aby kupić terznie solankowa od kamieńskiego uzdrowiska , żeby teraz zostawić wszystko i żyć z sezonowych turystów . To było zaplanowane tylko oni czekali , aż dokończą swoje inwestycje . Porta Mare jest już gotowe w 90% . Więc brakuje im tylko statusu uzdrowiska . Wy będziecie cierpieć i się martwić oni zbijać miliony
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 4:07
gdzie w Dziwnówku tężnie widziałeś? Tych głupot nie można czytać. Kto będzie cierpiał z faktu, że Dziwnówek stanie się uzdrowiskiem, chyba tylko mieszkańcy Pobierowa, którzy zostaną z niedokończonym największym hotelem w Europie.
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 19:47
To wszystko po prostu jest jakieś śliskie.
Najpierw zabudowali do granic możliwości Dziwnówek a teraz będą tworzyć ” łóżka lecznicze ” by płacić mniejsze podatki.
Niestety już jest za późno na utworzenie sanatorium w Dziwnówku.
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 19:46
Myślę moim zdaniem ze NIE szkoda tej wspaniałej Miejscowości morze jezioro rzeka no i Bałtyk który chyba odkupi Pan Wójt ?
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 19:18
Uzdrowisko z betonem i kurzem w Dziwnówku ale wybraliście burmistrza. A gdzie specjaliści w przychodni byli obiecani
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 4:10
Zapomniałeś że w grudniu radni zablokowali uchwałę burmistrza dającą możliwość ściągnięcia lekarzy specjalistów? Nie zbyt wygodnie o tym pamiętać co? Za grosz wstydu nie macie.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 9:45
bzdura, dalej można ściągnąć specjalistów tylko jakoś nie walą drzwiami i oknami do tej wielkiej metropolii.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 19:46
Co za bzdura. Nikt nie zabronił ściągnięcia specjalistów, już wszyscy wiemy o co tam chodziło.
Niech najpierw pokaże tych specjalistów a nie zaczyna nie od tej strony co trzeba.
pozdrawiamy tu mieszkamy. mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 18:21
Panie Burmistrzu, kierunek działania jak najbardziej celowy i zasadny, gdyż w Dziwnówku jest już odwiert solanki, zresztą on był jeszcze za władaniem Uzdrowiska Kamień Pomorski na tym terenie. Kwestia dalszych poczynań w tym kierunku, przyniosą założone efekty jego realizacji, pomysł jak najbardziej zasadny.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 9:35
Zasadny to on był naście lat temu.
Teraz jest to robione pod dużych przedsiębiorców.
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 18:10
Hejterzy piszą, że się nie da. Po co pisać, poczekamy, zobaczymy. Może się uda chociaż beton będzie się bronił ostro co widać po komentarzach.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 9:40
A jacy hejterzy ? To już nie można swojego zdania wyrazić ?
Ano nie da się utworzyć uzdrowiska ani w Dziwnówku ani w Łukęcinie bo żadna z tych miejscowości nie spełnia warunków.
Tworzy się jakiś twór i tak właściwie nie wiemy na jakich zasadach.
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 17:50
Co ja zrobiłam pierwszy raz byłam na wyborach i chyba ostatni?
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 18:09
Widzisz twój kandydat pojawił się i zniknął a zwycięzca okazuje się być dobrym gospodarzem.
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 19:36
Myślę moim zdaniem ze NIE szkoda tej wspaniałej Miejscowości morze jezioro rzeka no i Bałtyk który chyba odkupi Pan Wójt ?
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 17:07
Już widzę tych lekarzy, którzy pędzą, by pracować w pipidówce …. gdzie betonoa i psy pupami puszczają.
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 18:11
przecież to nie twoje zmartwienie, tylko przedsiębiorców, którzy otworzą obiekty. Co się pultasz
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 7:10
Szkoda , że ci przedsiębiorcy najpierw zabudowali cały Dziwnówek a teraz by uzdrowisko mogło powstać do strefy musi dołączyć Łukęcin.
Szkoda , że wcześniej zaniechano realizację tego projektu .
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 11:15
To raczej Łukęcin chce uzdrowiska a bez Dziwnówka nie ma na to najmniejszych szans
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 17:06
Akurat właściciel źródła solankowego, który zabetonował Dziwnówek i ma jeszcze dużo gruntów do zabudowania będzie sobie strzelał w kolano. Jakim trzeba być ignorantem, by tego nie rozumieć ?
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 17:03
„Ograniczona jest także możliwość tworzenia nowych parkingów”, no właśnie, za parkingi lepiej by się wzięli, bo w sezonie wszystko tak zakorkowane że rowerem trudno przejechać
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 16:59
Dobry kierunek! Brawo, trzeba zatrzymać betonowców.
Anonim mówi:
lut 25, 2025
o godzinie 12:11
No nie mogę.
Ktoś tu w cuda wierzy.
Anonim mówi:
lut 24, 2025
o godzinie 16:47
Jak zaorać przedsiębiorców? Stworzyć uzdrowisko.