W Świnoujściu ma powstać potężny port kontenerowy, który będzie w stanie przyjmować oceaniczne jednostki bezpośrednio przy polskim nabrzeżu. Tej inwestycji boją się Niemcy oraz część polskich organizacji, w tym miejscowi radni i Nadleśnictwo Międzyzdroje – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście podpisał przedwstępną umowę z belgijsko-katarskim konsorcjum na budowę Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Rozbudowa portu ma pozwolić przyjmować przy polskim nabrzeżu statki oceaniczne pływające na trasach międzykontynentalnych. Według wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka za 6-7 lat Świnoujście ma rzucić wyzwanie niemieckim portom i stać się konkurencją dla Hamburga, który jest obecnie głównym portem przeładunkowym w regionie.

Ta inwestycja budzi niepokój wśród Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi obawiają się, że wpłynie na turystykę oraz ochronę środowiska. „Uwagi niemieckich instytucji dotyczą nie tylko budowy terminala, ale także toru podejściowego, mimo że w Polsce podjęto decyzję o ominięciu niemieckich wód terytorialnych. Protestują m.in. gmina Heringsdorf, rząd landu Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz ekolodzy. W sprawę włączyli się także niemieccy europarlamentarzyści” – podkreśla „PB”.

Budowy terminala obawiają się nie tylko Niemcy. Nadleśnictwo Międzyzdroje uważa, że inwestycja, razem z gazoportem LNG, wpłynie na ewentualne działania strażaków, jeśli dojdzie do pożaru lasu. W opinii nadleśniczego Jacka Szczepaniaka chodzi o 150 ha lasów. Dlatego nadleśnictwo chce, żeby na „etapie projektowania zastosować rozwiązania umożliwiające szybki i nieograniczony dojazd służbom ratunkowym oraz administracji Lasów Państwowych do terenów leśnych znajdujących się pomiędzy projektowaną inwestycją a terminalem LNG”.

Drugi problem związany jest z punktem czerpania wody, do którego dostęp ma być ograniczony ze względu zamknięcie strefy przy gazoporcie. Nastąpiło to ze względu na ochronę przed atakami terrorystycznymi. Ponadto nadleśnictwo chce, żeby zapewniono nowe miejsce do obserwacji wysp Wolin i Uznam.