Gazowiec ,,Lech Kaczyński’’ dostarczył swój pierwszy ładunek do Terminala LNG w Świnoujściu. To wydarzenie przyciągnęło do Świnoujścia parlamentarzystów, ministrów oraz prezesa PKN Orlen. – To działanie wpisuje się w strategię budowania przez rząd Prawo i Sprawiedliwość trwałej niezależności energetycznej Polski i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – podsumowuje Wojewoda Zachodniopomorski.

– Tak wypełnia się wielka wizja śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który widział Polskę silną i niezależną, a Pomorze Zachodnie w tej wizji zajmowało miejsce szczególne. Dlatego wspólnie z wicepremierem Jacek Sasin ministrem Ministerstwo Aktywów Państwowych, europosłem Joachim Brudziński, prezesem PKN ORLEN Daniel Obajtek, wiceministrem Maciejem Małeckim oraz posłami Leszkiem Dobrzyńskim, Michałem Jachem prezesem Marcinem Chludzińskim oddaliśmy hołd Panu Prezydentowi pod tablicą upamiętniającą go przy Terminalu w Świnoujściu – wskazał Wojewoda.

,,Lech Kaczyński’’ to pierwszy statek we własnej flocie Grupy ORLEN, która ma liczyć łącznie 8 jednostek. Ta wielka i nowoczesna jednostka ma ponad 95 tysięcy ton nośności, 299 m długości, 46,4 m szerokości i 12,5 m zanurzenia. W tym roku do transportu włączony zostanie kolejny gazowiec o imieniu: ,,Grażyna Gęsicka’’. Kolejne dwa pojawią się w 2024 roku, a pozostałe cztery do końca 2025 roku. Podobnie jak ,,Lech Kaczyński’’ będą to najnowocześniejsze jednostki tego typu na świecie.

Każda z budowanych jednostek może pomieścić na pokładzie około 70 tys. ton LNG, co odpowiada 100 mln metrów sześciennych gazu w stanie lotnym. To ilość, która wystarcza na pokrycie przez tydzień zapotrzebowania na gaz wszystkich gospodarstw domowych w kraju.

Dostawy LNG drogą morską są filarem strategii dywersyfikacji importu gazu do Polski. Odbierane w Terminalu LNG im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, stały się jednym z głównych źródeł zaopatrzenia Polski w gaz. W roku 2022, czyli podczas bezprecedensowego kryzysu na rynkach energetycznych, dostawy tą drogą zapewniły ponad 30% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Łączny wolumen odebranego w ubiegłym roku gazu wyniósł blisko 6 mld metrów sześciennych.

źródło:
Zbigniew Bogucki
Wojewoda Zachodniopomorski