Marcin Zaborowski, fotograf z Kamienia Pomorskiego wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2018. Jego zdjęcie z Bangladeszu dla magazynu „National Geographic Polska” zajęło pierwsze miejsce w kategorii wydarzenia minionego roku.

Bangladesz. Droga Teknaf-Shah Porir Dwip. Kobieta stoi przy namiocie straży granicznej, w którym wydawane są przepustki do pobliskiego punktu tranzytowego. Tej nocy przypłynęła łodzią do zachodniego wybrzeża wyspy Shah Porir Dwip wraz z pozostałymi Rohingjami, którzy uciekli z Birmy do pobliskiego Bangladeszu. Kobieta płacze, bo choć po kilku godzinach czekania otrzymała w końcu przepustkę do dalszej drogi, została rozdzielona z mieszkańcami swojej wioski, jedynymi ludźmi, których zna. To zawsze jest dla uchodźców trudnym doświadczeniem – w grupie łatwiej przetrwać. 29 października 2017 – czytamy w opisie dołączonym do fotografii.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ok. 4,8 tys. prac, a do finału zakwalifikowało się 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. O nagrody walczyło w sumie 76 fotografów.

źródło:
PAP, Grandpressfoto.pl