Facebook i Instagram bez reklam? Tak, ale tylko po wykupieniu abonamentu. Koncern Meta Platforms wyszedł z nową propozycją do mieszkańców Unii Europejskiej. Wysokość stawek będzie zależała od rodzaju urządzenia, z którego będą korzystać internauci.

Powodem zmian ma być konieczność dostosowania działalności portali społecznościowych do przepisów europejskich. Płatne subskrypcje dostępne będą od listopada. Opłata dla mieszkańców Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii to 9,99 euro (ok. 44,5 zł). To jednak stawka dla korzystających z komputerów stacjonarnych. 12,99 euro miesięcznie (ok. 58 zł) zapłacą użytkownicy urządzeń mobilnych.

Ci, którzy nie będą chcieli płacić, będą mogli nadal korzystać z Facebooka i Instagrama bezpłatnie, jednak nie unikną spersonalizowanych reklam. – Podczas subskrypcji informacje o użytkownikach nie będą wykorzystywane do wyświetlania reklam – zaznaczono w komunikacie, którego treść przytacza tvn24.pl.

Koncern Meta informuje też, że do 1 marca 2024 r. subskrypcja obejmuje wszystkie połączone konta w „Centrum kont użytkownika”, ale po tym terminie za każde dodatkowe konto trzeba będzie już płacić odpowiednio 6 lub 8 euro miesięcznie, w zależności, czy będzie to wersja online, czy mobilna. Płatna subskrypcja będzie dostępna wyłącznie dla użytkowników pełnoletnich.

„Taka kontrowersyjna polityka giganta ma być odpowiedzią na spór z Brukselą. Unijne organy regulacyjne chcą bowiem, by firma Marka Zuckergberga zaprzestała wykorzystywania danych osobowych internautów w Europie do kierowania im reklam, bez ich zgody” – zwraca uwagę dziennik „Rzeczpospolita”.