Ewa Grzybowska laureatem plebiscytu Głosu Szczecińskiego. Koordynator projektu „Tutejsi: tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego” realizowanego w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie okazała się najlepsza w kategorii lokalna kultura. 

– Pokazywanie w naszym dzienniku oraz portalu internetowym ciekawych osób, kształtujących życie społeczności lokalnych to największa przyjemność w codziennej pracy i dziennikarski obowiązek – mówi Krzysztof Nałęcz, redaktor naczelny „Głosu Dziennika Pomorza”.

W ramach inicjatywy zrealizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w CWM Grodno k. Międzyzdrojów, w Grodnie odbywały się warsztaty muzyczne oraz taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wyjątkowe koncerty oraz spotkania z artystami muzyki ludowej, warsztaty metodyczne dla nauczycieli oraz ogólnopolska konferencja naukowo-praktyczna.

Co wydarzyło się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów przez ostatni rok? W ramach warsztatów dla dzieci „Tradycja – Muzyczny alfabet” blisko 500 najmłodszych mieszkańców powiatu kamieńskiego poznało piosenki, tradycyjne gry i zabawy z różnych regionów Polski, które wywodzą się z polskiej muzyki ludowej. Uczniowie wzięli również udział w konkursie p.n. „Kroniki Rodzinne”, gdzie zadaniem konkursowym było stworzenie pracy literackiej, historycznej lub plastycznej dotyczącej historii i tradycji rodzinnych uczestników oraz miejscowości, w których mieszkają.

Na zajęcia w ramach projektu „Tutejsi” zostali również zaproszeni nauczyciele i edukatorzy, którzy w ramach warsztatów metodycznych dowiedzieli się, jak włączyć elementy muzyki ludowej do zajęć edukacyjnych – zarówno programowych (lekcje poświęcone dziedzictwu kulturowemu, zajęcia muzyczne, rytmika, gry i zabawy w świetlicy itd.), jak i dodatkowych, w szkole i poza nią. W warsztatach metodycznych dla nauczycieli i edukatorów wzięło udział 250 osób.

To nie koniec muzycznych atrakcji, jakie odbyły się w ramach „Tutejszych” w 2017 roku. 40 osób, które do Grodna przyjechały z całego kraju, uczestniczyło w warsztatach śpiewu tradycyjnego, dedykowanym pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Zajęcia zakończyły się uroczystym koncertem pt. „Dobranoc, Głowo Święta…” w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce, który zgromadził mieszkańców powiatu kamieńskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również muzyczne spotkanie sąsiedzkie w Zastaniu, gdzie przy akompaniamencie skrzypiec oraz innych tradycyjnych instrumentów, blisko 70 osób miało okazję przybliżyć sobie polską muzykę tradycyjną z innych regionów kraju.