Przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy i przy Przedszkolu Miejskim w Międzyzdrojach ustawiono pojemniki do zbierania nakrętek. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat będą uczyły się właściwych postaw proekologicznych. Pojemniki zostały zakupione w ramach Międzyzdrojskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Na projekt „EKO Serca – pojemniki na nakrętki” zagłosowało 311 osób, dzięki czemu zdobył on III miejsce wśród zadań społecznych. 

Od teraz każdy w łatwy sposób może pomóc potrzebującym oraz przyrodzie. Zbierane w EKO sercach nakrętki przekazywane będą na rehabilitację Łukasza Mosiądza (33 lata), który w 2015r. uległ wypadkowi. 

Wciąż używamy plastiku, więc przynajmniej nie marnujmy go. Lepiej go zbierać, segregować i przetwarzać. Odzyskiwanie nakrętek jest tańsze od przetwarzania całych plastikowych butelek. Nakrętki zrobione są z innego tworzywa niż butelki, czyli z polietylenu dużej gęstości (HDPE – High Density PE), który jest odporny na uszkodzenia, mało ścieralny i chętnie skupowany przez wyspecjalizowane firmy. Nakrętkowy polietylen zmieniany jest w granulat, który można od razu przetworzyć w opakowania, skrzynki a nawet meble. Kilogram to około 400 nakrętek, za które można otrzymać kilkadziesiąt groszy.

Iwona Samołyk
autor projektu „EKO Serca – pojemniki na nakrętki”
w ramach MBO 2021