W czwartek 15 listopada o godzinie 1310 ratownik dyżurny Brzegowej Stacji Ratowniczej w Dziwnowie przekazał do Morskiego Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego w Świnoujściu informację o awarii kutra UST-147 znajdującego się około 6 Mm od Dziwnowa.

Kierownik jednostki rybackiej zwrócił się o pomoc w holowaniu, jednocześnie zaznaczając, że zagrożenia życia na pokładzie na chwilę obecną nie ma, dlatego Inspektor Operacyjny MPCK zaaranżował zewnętrzną komercyjną pomoc w celu odholowania kutra do portu.

Kilkanaście minut później szyper UST-147 poinformował o rezygnacji z usługi – do pomocy przyjdzie inny kuter i pomoże odholować uszkodzoną jednostkę, jednak pod pokładem zauważony został podnoszący się poziom wody dlatego do asysty skierowany został statek ratowniczy „Cyklon” z Dziwnowa.

Ratowniczy „Cyklon” o godzinie 14.00 dotarł na pozycję kutra, a następnie przekazał na jego pokład ratowników wyposażonych w przenośną pompę ratowniczą. Załoga „Cyklona” pozostała na pokładzie monitorując poziom wód w zęzach podczas holowania do portu, ale użycie pompy nie okazało się konieczne.

Chwilę po wejściu do portu pomoc „Cyklona” okazała się jednak niezbędna, kiedy okazało się, że hol pomiędzy kutrami został zerwany. Jednostka ratownicza natychmiast przejęła dryfujący kuter nie dopuszczając do osadzenia na mieliźnie, a następnie pomogła zacumować przy nabrzeżu w porcie.

źródło:
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa