Tradycyjnie w tzw. „Pałacyku Żeglarskim” na Gocławiu, czyli w restauracji „Jachtowej”, odbyło się w sobotę 24 lutego b.r. uroczyste podsumowanie osiągnięć i dokonań sezonu żeglarskiego 2017. Wśród uczestników byli m.in. żeglarze-seniorzy – Danuta Kopacewicz, Henryk Widera i Stanisław Żyła, byli Prezesi i członkowie Klubów ZOZŻ, byli kapitanowie bohaterzy Rejsów Roku ZOZŻ 2017, byli najlepsi trenerzy i żeglarze sportowcy – seniorzy i młodzież, chociaż większość startuje już akurat w regatach poza krajem.

Wśród gości byli m.in. burmistrzowie Polic i Złocieńca, władze, media, przedstawiciele Federacji Sportu i Akademii Morskiej, i inni. Na początek minutą ciszy zebrani uczcili pamięć Kolegów i Wielkich Kapitanów, którzy w ostatnim roku odeszli na Wieczną Żeglarską Wachtę – śp. Ryszarda Kariera, Honorowego Prezesa ZOZŻ, i śp. Kapitanów – Jana Waraczewskiego i Jacka Czajewskiego …
Część oficjalną wypełniły wystąpienia Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego, zaproszonych gości, a także ceremonia wręczania medali i nagród żeglarskich.

Na część oficjalną spotkania złożyło się sprawozdanie Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego z ubiegłorocznych sukcesów i działalności Okręgu, z krótką zapowiedzią planów na sezon 2018. Wystąpili też goście, z gratulacjami, podziękowaniami za dobrą współpracę z Okręgiem, i z … kwiatami, w tym Przewodniczący Zachodniopomorskiej Federacji Sportu Sławomir Strąkowski, burmistrz Złocieńca, burmistrz Polic Władysław Diakun, matka chrzestna „Daru Szczecina” Danuta Kopacewicz, kapitan – senior PŻM kpt.ż.w. Wiktor Czapp, i inni. Był też list gratulacyjny od Prezesa PZŻ – Tomasza Chamery, odczytany przez Prezesa Z. Zalewskiego, w którym pogratulował zachodniopomorskim żeglarzom sukcesów, szczególnie sportowych, podkreślił nasze dobre miejsce na żeglarskiej mapie Polski, i zapowiedział wsparcie naszych działań podjętych w sprawie uratowania COŻ w Trzebieży.

Dalej odbyła się ceremonia wręczania licznych nagród, statuetek, pucharów, i innych, za osiągnięcia sportowe, Pucharów Sezonu ZOZŻ, nagród Rejs Roku ZOZŻ i Żeglarz Roku ZOZŻ, a także podziękowań, odznak i medali. Kolejnymi odznakami „Zasłużonych dla Żeglarstwa Szczecińskiego” uhonorowano kpt. Krystynę Trych i Sławomira Turniaka. Były ponadto trzy listy gratulacyjne: dla żeglarzy polonijnych z Toronto – Jana i Ewy Pietrzak, i Wojtka Wejera, i dla Joanny Pajkowskiej. Nagrodę za Rejs Roku ZOZŻ 2017 odebrał kpt. Włodzimierz Byliński, Żeglarzem Roku ZOZŻ 2017 został kpt. Adam Lisiecki, wyróżnienie przypadło kpt. Jurkowi Szwochowi.

Najważniejsze nagrody sportowe ZOZŻ 2017 odebrali najlepsi: najbardziej utytułowany krajowy Żeglarz Sportowy – Agnieszka Skrzypulec, oraz Robert Siluk, Jakub Rodziewicz, SEJK Pogoń, i Gmina Dziwnów (gminę reprezentował p. Zbigniew Jeszka). Oprócz tego były imienne wyróżnienia dla 22 zawodników, podziękowania dla 18 instytucji, gmin, władz, stowarzyszeń i klubów, oraz trzy dyplomy za finał Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży. Zachodniopomorskie Żeglarskie Puchary Sezonu 2017, w Grupach ORC i KWR, zdobyli za I. miejsca kapitanowie – Artur Pomorski, Adam Lisiecki, Andrzej Sokołowski i Wiktor Protas, a główny i największy Wieczyście Przechodni Puchar Sezonu ZOZŻ ORC też odebrała rodzinna załoga jachtu Artura Pomorskiego.

Tekst: Wiesław Seidler