Absolutnymi liderami w rankingu są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z tych miast dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Kolejny budżet wieloletni Unii Europejskiej skończył się w 2020 roku, ale zgodnie z obowiązującymi regułami środki mogą być wydawane jeszcze w kolejnych latach. W rankingu posługujemy się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Wydatki z budżetu 2014–2020 będą jeszcze pojawiać się w kolejnych sprawozdaniach samorządów, tych dotyczących roku 2022. Niemniej jednak dane, które pokazujemy, to już końcówka tej bardzo szczodrej dla Polski perspektywy finansowej.

W kategorii miasteczek pierwsze trzy miejsca zajęły: Krynica Morska, Dziwnów i Uniejów. Wraz z Świeradowem-Zdrój (4. miejsce) to jedyne miasta w tej kategorii rankingu, których wydatki finansowane ze środków unijnych przekroczyły 9 tys. zł per capita. Niestety, obecnie realna wartość dofinansowania projektów spada. Powodem oczywiście jest inflacja.