W minioną sobotę (tj. 16 lipca 2022 roku) już po raz dwudziesty trzeci, Gmina Dziwnów obchodziła „Dzień Grecki”. Tradycyjnie także, uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Greków (znajduje się w parku przy ul. Parkowej), gdzie punktualnie o godzinie 17:00, rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia i podziękowania.

Przybliżono także bardzo złożone tło historyczne, które odnosiło się obecności Greków na terenie Gminy Dziwnów. Przypomnijmy, Grecy trafili do Dziwnowa w wyniku greckiej wojny domowej. Leczenie odbywało się w szpitalu (tzw. „Szpital 250”), znajdującym się na terenie byłej niemieckiej jednostki wojskowej, w tamtym czasie zajętej już przez Wojsko Polskie.

Łącznie, przez „Szpital 250” przewinęło się kilka tysięcy greckich obywateli, z których niewielka część wróciła do Grecji, część osiedliła się w Polsce, część zaś wybrała azyl w innych europejskich krajach tzw. bloku wschodniego. Była to jednocześnie jedna z najtajniejszych operacji ówczesnych polskich władz, które postanowiły przyjąć rannych w wyniku wojny domowej, zapewniając im jednocześnie odpowiednią rehabilitację.

Kolejnym punktem programu, był wyczekiwany przez wszystkich miłośników muzyki greckiej, koncert Nikosa Rusketosa wraz z zespołem Orfeusz. Wspólna nauka tradycyjnego tańca, czyli zorby oraz klimatyczne piosenki, zgromadziły w parku bardzo liczne grono widzów, wśród których nie brakowało wypoczywających w gminie turystów.

Rytmicznie wyklaskiwane takty i uśmiechy na twarzach świadczyły o tym, że pełna śródziemnomorskich akcentów muzyka, przypadła słuchającym wyjątkowo do gustu.

Źródło:
Krzysztof Zawiliński