Niedziela Palmowa 2022 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią rozpoczyna się Wielki Tydzień, którego zwieńczenie stanowi Wielkanoc. Wyjaśniamy, co to jest Niedziela Palmowa, a także przypominamy, jak się ją obchodzi w Polsce. Odpowiadamy też na pytanie, czy Niedziela Palmowa to niedziela handlowa.

Niedziela Palmowa ma dla chrześcijan bardzo ważne znaczenie, choć dziś wiele dawnych tradycji związanych ze świętem odeszło już w niepamięć. Chociaż wierni kościoła katolickiego na pewno doskonale wiedzą, kiedy wypada Niedziela Palmowa, zapominalskim przypominamy datę oraz najważniejsze zwyczaje związane z tym dniem. O wielu z nich na pewno nie mieliście pojęcia.

Niedziela Palmowa to szósta niedziela Wielkiego Postu, która jest nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej albo Niedzielą „Wierzbną”. Święto stanowi rozpoczęcie najważniejszego okresu w roku liturgicznym – Wielkiego Tygodnia, czyli czasu, który przygotowuje chrześcijan na Zmartwychwstanie Pańskie. Niedzielę Palmową w Polsce obchodzi się od średniowiecza na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa i apostołów do Jerozolimy.

Niedziela Palmowa, podobnie jak Wielkanoc jest świętem ruchomym, które zawsze wypada pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia, na siedem dni przed Zmartwychwstaniem Pańskim. W tym roku Wielkanoc jest 17 kwietnia, co oznacza, że Niedzielę Palmową 2022 obchodzimy 10 kwietnia.

Jak się obchodzi Niedzielę Palmową w Polsce? Gdy Syn Boży przyjechał do Jerozolimy na osiłku, tłumy mieszkańców witały go z radością, rzucając mu pod nogi palmy oraz gałązki oliwne. Aby zachować w pamięci to wydarzenie, w Niedzielę Palmową w polskim kościele katolickim od wieków odbywają się uroczyste procesje z palmami, które zostają poświęcone podczas nabożeństwa.

Palmy wielkanocne symbolizują mękę i triumf zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy. Jak pokazuje polska tradycja, idealna palma wielkanocna musi być smukła i wysoka. Ponadto powinna zawierać gałązki wierzbowe ze srebrzystymi baziami. Często przyozdabia się ją również roślinami tj. świerk, tuja czy bukszpan, a następnie dekoruje ozdobnymi wstążkami lub suszonymi kwiatami. Ostateczny wygląd palmy wielkanocnej różni się jednak w zależności od regionu Polski. Najpopularniejsze w Polsce typy palm to:

palma wileńska – Ma od 20 do 70 cm i jet wykonana z wielu rodzajów traw oraz drobnych kwiatów, które są zasuszone i zabarwione na różne kolory. Owija się je ciasno wokół kijka.

palma kurpiowska – Najczęściej ma kilka metrów i wykonuje się ją z ręcznie zrobionych z bibuły kwiatów, które przymocowuje się do pręta oplecionego jałowcem albo bukszpanem.