Dziś przesilenie zimowe. W piątek będziemy sycić się dziennym światłem najkrócej w całym roku gdyż o godz. 4.37 rano Słońce przechodzi przez punkt Koziorożca na niebie i rozpoczyna się astronomiczna zima.

Zima rozpocznie się z przytupem, bo w piątek z wielką siłą od północy uderzy w Polskę orkan. IMGW ostrzega przed wichurami w całym kraju, opadami deszczu i śniegu, burzami z piorunami. Ma im towarzyszyć rekordowo niskie ciśnienie. Najkrótszy dzień roku 2023 będzie więc trwał w stolicy 7 godzin, 42 minuty i 9 s (i będzie krótszy od najdłuższego dnia w roku aż o 9 godz. 5 min).

Początek astronomicznej zimy jednocześnie oznacza odwrócenie półrocznego trendu, w którym codziennie noc się wydłużała, a dzień skracał. Od weekendu dziennego światła wreszcie zacznie przybywać. Tak będzie aż do początku astronomicznego lata i najkrótszej nocy w roku, tj. przesilenia letniego w czerwcu przyszłego roku. Warto zauważyć, że Słońce zachodzi coraz później już od 14 grudnia, ale wschody zaczną się cofać dopiero 31 grudnia.