Dziś 8 marca, a więc w różnych krajach na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Korzenie święta sięgają 1909 r. i wydarzeń zorganizowanych w USA przez Socjalistyczną Partię Ameryki.
Jako początek Dnia Kobiet wskazuje się zwykle wydarzenia z 1909 r. Wówczas (choć 28 lutego, a nie 8 marca) Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała w Nowym Jorku obchody Narodowego Dnia Kobiet. Według niektórych źródeł miały one upamiętniać strajk robotnic z 8 marca 1857 r., jednak część badaczy wskazuje, że teza ta nie ma solidnych podstaw.
W sierpniu 1910 r. w Kopenhadze odbyła się Międzynarodowa Konferencja Socjalistycznych Kobiet. Zaproponowano na niej obchody Dnia Kobiet, jednak nie ustalono konkretnej daty. Pierwsze prawdziwie światowe uroczystości odbyły się w kolejnym roku. 19 marca 1911 r. ponad milion ludzi w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii wyszło na ulice, by upomnieć się o prawa kobiet do głosowania i sprawowania publicznych urzędów.
W kolejnych latach w niektórych krajach obchody Dnia Kobiet zorganizowano właśnie 8 marca. Tego też dnia (według kalendarza gregoriańskiego) w 1917 r. w Petersburgu na ulice wyszły kobiety pracujące w przemyśle tekstylnym, rozpoczynając w ten sposób rewolucję lutową, która wkrótce doprowadziła do upadku caratu. Po dojściu do władzy bolszewików 8 marca stał się oficjalnym świętem w Związku Sowieckim, choć jako dzień wolny od pracy ustanowiono go dopiero w 1965 r.
Dzień Kobiet 8 marca zaczął być obchodzony na całym świecie przede wszystkim przez ruchy komunistyczne i socjalistyczne. W 1977 r. ONZ zachęciła wszystkie kraje członkowskie, by ustanowiły 8 marca dniem praw kobiet i pokoju na świecie.
W czasach PRL Dzień Kobiet był szeroko obchodzony w Polsce w zakładach pracy, szkołach czy urzędach. Kobietom z tej okazji wręczano goździki i prezenty takie jak np. rajstopy. W późniejszym okresie goździki zaczęły być wypierane przez tulipany. Obecnie co roku 8 marca (lub w okolicach tego dnia) środowiska feministyczne organizują w naszym kraju manify, czyli demonstracje upominające się o prawa kobiet.
2 komentarzy
Jagoda mówi:
mar 9, 2022
o godzinie 8:57
Jejku jakie to bezsensu co to ma być? Dzień kobiet?kwiatek czekoladki? Przecież prawdziwe to jest gdy na co Dzień się kobiety i nie tylko szanuje kocha pomaga itd.kwaty bez okazji miłe gesty .proszę znieście to święto. Żeby za rok już to nie było. Żenada to jest.
Anonim mówi:
mar 8, 2022
o godzinie 10:37
Nikogo to nie obchodzi.