Artur Balazs złożył rezygnację z funkcji Konsula Honorowego Węgier, którą pełnił od 2013 roku. Decyzja wiąże się agresją Rosji na demokratyczną i niepodległą Ukrainę i postawą Premiera Viktora Orbana wobec tych wydarzeń, który jako jedyny przywódca w krajach Unii Europejskiej próbuje usprawiedliwić działania Rosji, zabrania transportowania przez granicę ukraińsko-węgierską sprzętu, a także rozwija gospodarcze stosunki z państwem rosyjskim.

Prezes Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej Artur Balazs poinformował, że złożył rezygnację z funkcji konsula honorowego Węgier, którą pełnił od 2013 r. Balazs podkreślił w oświadczeniu, że Węgry uważa za swoja drugą ojczyznę. Dodał, że „jeszcze dwa tygodnie temu nikt nie brał pod uwagę agresji Rosji Władimira Putina na niezależną Ukrainę”.

„Wobec dramatu rozgrywającego się tuż za naszą granicą, kiedy mordowani są niewinni cywile – kobiety, dzieci, nie można przechodzić obojętnie. Cały cywilizowany świat potępił tę agresję i wspiera heroizm narodu ukraińskiego i jego przywódców z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele”. Prezes Kapituły Fundacji EFRWP zaznaczył, że premier Węgier Viktor Orban „jako jedyny przywódca krajów Unii Europejskiej próbuje usprawiedliwić nikczemne działania Rosji”. Balazs wymienił dodatkowo kwestię blokowania transportu sprzętu przez granicę ukraińsko-węgierską oraz rozwijanie gospodarczych stosunków „z agresorem, jakim jest Putin”.

Były już konsul honorowy Węgier wytknął również Orbanowi wywiad, w którym premier Węgier powiedział, że „Polska w Grupie Wyszehradzkiej próbuje zabiegać o członkostwo Ukrainy w NATO, aby przesunąć granicę zachodniego świata aż po Rosję”. Balazs przyznał, że sam zdecydował się przyjąć pod swój dach uchodźców z Charkowa. „Obecny stan rzeczy zmusza mnie jednak do rezygnacji, gdyż nie mogę się zgodzić na akceptowanie nawet w najmniejszym wymiarze agresji imperialnej Rosji i tragedii dotykającej naród ukraiński. Dzisiaj wszyscy musimy być i działać razem na rzecz wolnej i niepodległej Ukrainy” – podsumował w komunikacie prezes Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

W okresie sprawowania funkcji Konsula Honorowego Węgier udało się realizować wiele wspólnych projektów i działań na rzecz przyjaźni polsko-węgierskiej, zwłaszcza w obszarze kultury, edukacji, wymiany młodzieży i ochrony środowiska