Na dziś (3.06) przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało. To jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim. Z tej okazji ulicami Kamienia Pomorskiego przeszła procesja.
Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. U progu tego stulecia – na Soborze Laterańskim IV (1215) – w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma, itp. Wiązało się to z coraz mocniejszymi wpływami filozofii greckiej oraz tradycji scholastycznej w teologii Kościoła zachodniego. Wraz z ogłoszeniem dogmatu, wzrosło zainteresowanie kultem Eucharystii, która przestawała być jedynie elementem liturgii, lecz coraz mocniej postrzegana była jako dowód na trwałą obecność Chrystusa na Ziemi. Święto eucharystyczne przypadało w tym okresie zwyczajowo w Wielki Czwartek, w czasie, którego – zgodnie z tradycją ewangeliczną – Jezus po raz pierwszy dokonał przemiany chleba i wina w swoje Ciało i Krew.
Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.
W XV w. procesje eucharystyczne odprawiano w całych Niemczech, Anglii, Francji, północnych Włoszech i Polsce. W Niemczech procesję w uroczystość Bożego Ciała łączono z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść i dobrą pogodę, dlatego przy czterech ołtarzach śpiewano początkowe teksty Ewangelii i udzielano uroczystego błogosławieństwa. W Polsce zwyczaj ten wszedł do “Rytuału piotrkowskiego” z 1631 r. Rzymskie przepisy procesji zawarte w “Caeremoniale episcoporum” (1600 r.) i “Rituale romanum” (1614 r.) przewidywały jedynie przejście z Najświętszym Sakramentem bez zatrzymywania się i błogosławieństwo eucharystyczne na zakończenie.
Procesję odprawiano z wielkim przepychem od początku jej wprowadzenia. Od czasu zakwestionowania tych praktyk przez reformację, udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary. W Polsce od czasów rozbiorów z udziałem w procesji łączyła się w świadomości wiernych manifestacja przynależności narodowej. Po II wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała były znakiem jedności narodu i wiary. Z tej racji ateistyczne władze państwowe niejednokrotnie zakazywały procesji urządzanych ulicami miast. Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym ołtarzu oraz czytania Ewangelii tematycznie związane z Eucharystią.
32 komentarzy
Anonim mówi:
cze 6, 2021
o godzinie 21:30
„Jezus: Są dusze Mi wierne, które nigdy Mnie nie opuściły. Są dusze, które uległy lękowi i jakiś czas nie brały udziału w Eucharystii. I są dusze, które odeszły i nadal boją się przyjść, lub kierują się wygodą. Strach nie powinien oddzielać żadnej duszy od Boga, a w chwilach trwogi dusza powinna zwracać się do Boga. Ograniczenia, limity, reżim sanitarny jest dobry w miejscach, gdzie nie ma Boga, lecz tam, gdzie Ja jestem, każda dusza powinna czuć się bezpiecznie. Przecież jest w domu Ojca, a Ojciec każde swe dziecko chroni i pragnie jego dobra. Jakie jest zaufanie, taka jest wiara, jaka jest miłość, taka i ufność, jaka nadzieja, taka wiara w miłość Boga i Jego opatrzność”.
Nadzieja mówi:
cze 5, 2021
o godzinie 16:22
Do anonima z 15:46 patrz na swoje serce i swoje postępowanie kieruj się dobrocią ,nie dopatruj się się we wszystkim złego każdy popełnia błędy w myślach słowach i uczynkach niech każdy zacznie od siebie .Nie twierdzę ,że wszystko co robią i mówią księża jest ok ,ale nie można wszystkich obraźać ,bo jesteś nie wierzący.Wydobądź dobroć z serca ,bo napewno ją masz i obdaruj nią bliskich ,powiedz dobre słowo ,uśmiechnij się zrób coś spontanicznego uwierz warto.
Anonim mówi:
cze 5, 2021
o godzinie 12:48
Tu jest Polska!
Anna H. mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 16:14
Ludzie jeżeli nie jesteście osobami wierzącymi to nie obrażajcie Nas wierzących. Dobrze napisała Nadzieja, że korzystacie ze świąt kościelnych, bo macie dni wolne od pracy. Więcej tolerancji i poszanowania drugiego człowieka!!!!
Anonim mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 15:36
do
NADZIEJA mówi:
Cze 4, 2021
o godzinie 10:26 tolerancja Z tego, co pamiętam z lektury Biblii, Katechizmu Kościoła katolickiego, a także lekcji religii, to najważniejsze w ewangelii miało być przykazanie miłości. Oczywiście nie jestem profesorem nauk teologicznych jak arcybiskup Marek Jędraszewski, więc mogłem czegoś nie zrozumieć. Ale raczej nie trzeba być teologiem, żeby rozpoznać zwykłą podłość.
Korporacja kościół. Wyznania księdza, Piotr Babiński
Korporacja kościół. Wyznania księdza
Piotr Babiński
Zamów
Bo nie wiem, jak inaczej można określić uskutecznianą przez Jędraszewskiego kampanię nienawiści wymierzoną w osoby LGBT+. Jak można przeczytać, Katechizm Kościoła katolickiego zaleca traktować osoby homoseksualne z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. A co z tym zaleceniem robi nasz profesor nauk teologicznych? W homilii na mszy z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Jędraszewski użył sformułowania „tęczowa zaraza” wobec osób LGBT. Zacytujmy: „Dzisiaj już wiemy, że czerwona zaraza po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska i bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa”.
Wcześniej w tym samym kazaniu arcybiskup przypomina o zbrodniczych zamysłach i rozkazie Hitlera „o całkowitym zburzeniu miasta”, a także powołuje się na Stalina, który „nie chciał, aby Polacy poczuli się gospodarzami w Warszawie, by byli u siebie w swoim kraju”. Możemy się więc domyślać, że tego samego chce „tęczowa zaraza”.
Nadzieja mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 10:26
Komentarze tu zamieszczone ,to jedna wielka przepychanka obrażanie .Jeden z drugim nie wierzący obraża wierzących .Ludzie co się dzieje gdzie empatia do drugiego człowieka.Nie wierzysz nie chodzisz do kościoła ,ale ze Świąt kościelnych korzystasz ,masz wolne.Trochę zrozumienia ,tolerancji .Życzę Wszystkim zdrowia i więcej radości
max mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 9:59
kraj w środku Europy i średniowieczne zabobony
Anonim mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 9:23
Najpiękniejszy kraj na świecie któremu na imię Polska!
Anonim mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 8:42
Korzeniem wiary jest śmierć, dlatego jest niezniszczalna. To dotyczy Nas wszystkich.
OT CO mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 18:45
A mój korzeń stanowi wiarę w dobry sex. A tak na serio – Otaczanie się wiarą z powodu nieuchronnej śmierci, odbieram jako przejaw tchórzostwa.
t mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 23:40
I tak trzymaj Waldek, a nie szampan z czerwonymi!
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 23:01
Wylęgarnia koronawirusa… tyle w temacie
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 22:17
Do 14.20
Chrześcijański kraj bo co wmawiają od urodzenia te brednie dzieciom, nie mają wyboru, znają tylko tą zakłamaną chrześcijańską wiarę. Może zróbmy tak… Każdy niech wybiera wiarę jak skończy 16 lat i zobaczymy ilu ludzi wybierze te katolickie brednie!
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 22:12
Ło kur…. zjazd satanistów
...... mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 19:29
Radny to może przy ksiedziu
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 18:15
Niezbyt stosowne modlić się przed chińskim marketem.
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 18:02
I po wirusie. Tłumnie ciemnogród przybył.
listewa mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 17:25
zastanówcie SIĘ KTO NA POCZATKU NIESIE BALDACHIM POLITYCY A ZA POL GODZINY PIJA SMIEJA SIE ZE JAKIES GLOSA IM PRZYBEDA.
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 17:07
Bez wiary jest tylko pustka
Kicia mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 16:52
Ciemnogród
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 19:41
Pojęcie „ciemnogród” wymyślił Stanisław Kostka Potocki Wielki Mistrz masonerii, ateista (satanista), zagorzały przeciwnik kościoła.
Opinie ludzi stojących po drugiej stronie mnie nie interesują.
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 21:45
Piękne Święto!
Prawoslawny mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 15:07
Anonim z 14:20.
No cbyba ty! Nie wsadzaj komuś wiary na siłę! Chcesz wierzyc to sobie wierz, ale nie wymuszaj na kimś!
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 19:57
15:07 Pisz sobie co chcesz! Matka Boża w innych krajach przedstawia siebie jako Królowa Polski!
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 15:04
Galileusz był jednym z najtęższych umysłów swojej epoki. Włoski uczony zapisał na swoim koncie szereg odkryć, które już za życia zapewniły mu miano geniusza. Jednak w starciu z inkwizycją nie miał żadnych szans. Upokorzono go i zmuszono do wyparcia się swoich przekonań.
Urodzony w 1564 roku Galileo Galilei był prawdziwym człowiekiem renesansu. Zajmował się filozofią, matematyką, fizyką, astronomią, a nawet astrologią.
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 14:20
Polska to chrześcijański kraj.
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 20:10
Polska to zacofany kraj- widać na fotkach.
Anonim. mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 20:32
Do 14:20 i to jest prawda tylko nie dodałeś że bandycki i zboczony przykład masz w Sulikowie i nie tylko, zgroza.
Anonim mówi:
cze 6, 2021
o godzinie 21:06
Bandycki przykład, jak piszesz bierze się stąd, że ludzie odchodzą od Boga, przechodzą na stronę szatana.
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 13:57
Pięknie
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 13:53
Kto chce w prawidłowy sposób rozumować powinien umieć się odzwyczaić od przyjmowania czegokolwiek na wiarę. Przyzwyczajenie się do wierzenia jest największą przeszkodą poznania naukowego.
Giordano Bruno – Wikicytaty
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 15:28
Ty filozofie jesteś jeszcze na etapie ewolucji – małpy tak mają!
Anonim mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 20:11
Idź pod baldachim pierogu