Słoneczny piątek 20 kwietnia br. w Międzyzdrojach na pewno zapisze się w pamięci seniorów, mieszkańców Stargardu. W tym dniu licznie przybyła grupa członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Stargardu (około 150 osób) poznała uroki naszej Gminy, a także zaprezentowała swoją twórczość mieszkańcom Międzyzdrojów.

W ramach nawiązanej współpracy dwóch Uniwersytetów tj. Nadmorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Międzyzdrojów oraz UTW ze Stargardu, po raz pierwszy w województwie zachodniopomorskim zaproponowano taką formę promocji działalności senioralnej i  zorganizowano „Dzień Stargardu” w Międzyzdrojach . Goście ze Stargardu, przy udziale naszych przewodników, mieli okazję zobaczyć atrakcje turystyczne Międzyzdrojów, w tym: Bałtycki Park Miniatur, Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, Gabinet Figur Woskowych i molo.

Po południu w MDK seniorzy z UTW przedstawili się  mieszkańcom naszej gminy. UTW w Stargardzie działa nieprzerwanie od 18 lat i tworzy ponad  20 sekcji. Seniorzy mogą uczestniczyć np. w zajęciach pływania, sekcji treningu umysłu czy w sekcji jogi. W MDK zostały zaprezentowane tylko niektóre realizowane projekty. W foyer panie z sekcji rękodzieła artystycznego przedstawiły swoje prace, zespół taneczny „Seniority” w pięknych strojach i układach tanecznych zauroczył publiczność, a zespół wokalny „Chabry” zaprezentował szeroki warsztat wokalny. Z ciekawym i wesołym programem wystąpiła sekcja kabaretowa Uniwersytetu pn. „Kabarecik Wesoły Uniwersytecik”.

Na spotkaniu nie zabrakło włodarzy miasta, którzy w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach mieli okazję do podjęcia rozmów. W spotkaniu uczestniczyła delegacja miasta Stargard, w tym: Zastępca Prezydenta Miasta Stargard Ewa Sowa, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Przepióra oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UM w Stargardzie Agata Kmieć – Łuciuk. Gminę Międzyzdroje reprezentowali: burmistrz Leszek Dorosz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jan Magda. W spotkaniu uczestniczyli również partnerzy organizowanej imprezy czyli dyrekcja Wolińskiego Parku Narodowego w osobach dyrektora WPN Wojciecha Zyski oraz zastępcy dyrektora WPN Stanisława Felisiaka. Po Muzeum Wolińskiego  Parku Narodowego delegację oprowadziła kierownik Wydziału Edukacji Elżbieta Waliszewska – Lorent. Spotkanie nie mogłoby dojść do skutku gdyby nie obecność i zaangażowanie obu prezesów UTW: Jerzego Neukampfa i Stanisława Bartosika, bez działania których prezentacja stargardzian nie byłaby możliwa.  Serdecznie gratulujemy inicjatywy i do zobaczenia w Stargardzie!

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje