Rankiem o godz. 10.00 (29.06) po raz trzeci w Międzyzdrojach obchodzony był Dzień Patrona Międzyzdrojów św. Piotra Apostoła. Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia nowo postawionego Krzyża Katyńskiego na cmentarzu Komunalnym w Międzyzdrojach. Odnowienia krzyża i konserwacji metalowych zdobień podjął się krewny jednej z nie żyjących inicjatorek powstania międzyzdrojskiego miejsca pamięci.  

Spotkanie rozpoczął Andrzej Mleczko, który przedstawił całą genezę powstawania krzyża. Święcenie z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców poprowadził proboszcz parafii św. Piotra Apostoła ks. prałat kan. dr Marian Jan Wittlieb.  

Symbolicznego odsłonięcia krzyża dokonali Państwo Jakuczunowie, którzy byli jednymi z ostatnich żyjących inicjatorów powstania w 1982r. Krzyża Katyńskiego.  W południe w kościele św. Piotra Apostoła odbyła się msza święta z udziałem pocztów sztandarowych: Gminy Międzyzdroje i międzyzdrojskich harcerzy. W uroczystości wzięli udział nie tylko mieszkańcy, ale i turyści goszczący w Międzyzdrojach. 

Po mszy świętej ksiądz proboszcz zaprosił wiernych na Piknik Piotrowy. Piknik odbywał się na placu przy kościele, na którym częstowano wszystkich zupą rybną zwaną Uchą i pieczonymi chlebowymi kluczami św. Piotra Apostoła.

Po południu o godzinie 16.00 w sali Międzynarodowego Domu Kultury odbył się uroczysty koncert kameralny z udziałem instrumentów dętych pt. „II Międzyzdrojska Saxonetta”.

Koncert saksofonowy wykonany przez Dariusza Samóla, Ewę Ruszałę, Zhiyin Luo, Iwonę Grysak, Małgorzatę Sochę, Rafała Pikusę, Cypriana Szawrackiego, Pawła Filipowicza, Kingę Chmielewską, Elwirę Kamińską i Mirosława Jędrzejewskiego, odbył się w ramach Dnia Patrona Miasta i spotkał się z dużym uznaniem publiczności. Zapraszamy serdecznie na kolejną Dzień Patrona już za rok. 

Tomasz Rychłowski
Urząd Miejski w Międzyzdrojach
Fot. Joanna Ścigała, Andrzej Ryfczyński