24 – go maja obchodziliśmy Światowy Dzień parków Narodowych. Międzyzdroje należą do tych wyjątkowych miejsc, które mogą cieszyć się bogactwem natury w tak dużym stopniu. Rozmawiamy z Dyrektorem Wolińskiego Parku Narodowego, panem Piotrem Daniszewskim.
Czy mógłby Pan przybliżyć historię Wolińskiego Parku Narodowego?
Woliński Park Narodowy utworzony został w 1960 roku Do roku 1996 Park zajmował powierzchnię 4691 ha, kiedy to udało się włączyć w jego granice obszar 1 mili morskiej wód przybrzeżnych Bałtyku, archipelag wysp we wstecznej delcie Świny wraz z otaczającymi je wodami Zalewu Szczecińskiego. Od tego momentu Woliński Park Narodowy stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim. Obecna powierzchnia Parku wynosi 10937 ha, w tym ekosystemy leśne zajmują 42,50 % powierzchni Parku, ekosystemy wodne (42,80%) i ekosystemy lądowe nieleśne ( 14,70 %). Ścisłą ochroną objęto obszary o łącznej powierzchni 498,72 ha, tj. 4,56 %.
Czym Woliński Park Narodowy szczyci się najbardziej?
Myślę, że faktem że jest to najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, bogaty w dobrze zachowane lasy bukowe, unikalną – wyspiarską deltę Świny i przybrzeżny pas wód Bałtyku. No i oczywiście naszą ,,rodziną żubrów”.
Ile żubrów liczy obecnie wspomniana rodzina?
W tej chwili możemy pochwalić się ośmioma osobnikami. Dwa, najmłodsze (Pomeranin i Powolinka) przyszły na świat w 2020 roku. W obecnym roku oczekujemy przyjścia na świat dwóch cieląt.
Można odnieść wrażenie, że wjazd do Międzyzdrojów otulony pięknymi drzewami, szczególnie o tej porze roku, to jedna z najbardziej ,,magicznych” wręcz dróg wjazdowych do miasta, jakie można sobie wyobrazić.
Rzeczywiście. Trudno nie zachwycić się naszym lasem, którego piękno można podziwiać nawet z ,,drogi”. Gdy już wybierzemy się na leśną wyprawę, zachwytom nie ma końca. Dodam, że w naszym Parku dominują trzy gatunki drzew: sosna pospolita, buk zwyczajny oraz dąb. Najrzadziej spotykanym gatunkiem jest aktualnie olsza czarna. Pozostałe gatunki – świerk, modrzew, osika, brzoza czy jesion zajmują mniejsze powierzchnie. Pamiętajmy, że las jest jednym z najbardziej złożonych i skomplikowanych ‘organizmów’ na świecie. Tworzą go nie tylko postrzegane jako dominujące w nim rośliny – szczególnie drzewa, ale ogromna ilość wzajemnie powiązanych ze sobą gatunków bakterii, glonów, grzybów, owadów, ptaków i ssaków. Wszystkie organizmy wzajemnie oddziałują na siebie i swoje siedlisko (gleba, woda, klimat) i współtworzą ten wyjątkowy ekosystem, którym my- w szczególności mieszkańcy- możemy cieszyć się na co dzień.
Mieszkańcy oraz przybywający tu turyści często pełni niepokoju i wzburzenia zwracają uwagę na tzw. wycinki. Jak często dokonuje się takich wycinek i na jakiej podstawie podejmowane są decyzje o wycinaniu drzew?
Prace z zakresu cięć przebudowy drzewostanu odbywają się w Wolińskim Parku Narodowym na podstawie zatwierdzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska „Zadań Ochronnych dla WPN”.
Prace te mają na celu regulację składu gatunkowego i zagęszczenia drzew w drzewostanach, w celu umożliwienia ich przebudowy w kierunku odtworzenia właściwej dla danego siedliska struktury przestrzennej i gatunkowej.
W gospodarce leśnej obowiązuje zasada zrównoważonego pozyskania. W praktyce, pozyskanie drewna w Parku Narodowym nigdy nie jest celem samym w sobie, lecz wynika z prowadzonych czynności pielęgnacyjnych i odnowieniowych lub jest wymuszone potrzebami sanitarnymi. W ostatnich latach, niestety coraz większe ilości drewna pozyskiwane są z przyczyn sanitarnych, czyli jako drewno uszkodzone i zamierające. To przejaw problemów jakie dotykają lasy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Występujące coraz częściej anomalia pogodowe, głównie okresy suszy sprawiają, że osłabione lasy stają się łatwym celem ataku szkodliwych owadów czy grzybów.
Tak, jak wspomniał Pan wcześniej las to nie tylko rośliny, ale i zwierzęta. Jak odnosi się pan do obecności dzików poza jego terenem? Z czego to wynika? Czy rzeczywiście jest tak, że ich populacja tak bardzo się powiększyła czy jest to wina człowieka?
Jest kilka przyczyn tego zjawiska. Zwierzęta coraz bardziej przyzwyczajają się do obecności człowieka i jednocześnie do życia na terenie miasta. Wiąże się to przede wszystkim z rozrastaniem aglomeracji – to właściwie my, ludzie, wkraczamy na tereny przynależące do zwierząt – lasy. Kolejna sprawa to zauważalny w ostatnich latach wzrost populacji, w szczególności dzików. Jednak obecność dzika w mieście, na ulicach, czy w naszych podwórkach jest spowodowana także jednostkowym ludzkim zachowaniem, nazywanym „bambinizmem”. Chodzi o ludzką potrzebę opieki nad zwierzętami, wiarę w ich bezradność i bezbronność, a wskutek tego dokarmianie i oswajanie dzikich zwierząt.
Nierozważne zachowanie mieszkańców, dokarmianie zwierząt, zapewnianie im bezpieczeństwa w miejskim terenie skutkuje tym, że dzikie zwierzę zatraca naturalny strach przed człowiekiem, a to z kolei może doprowadzić do coraz częstszego i śmielszego wkraczania dzikich zwierząt do miast.
Z jakimi problemami dotyczącymi funkcjonowania Parku boryka się Pan najczęściej?
Chcemy udostępniać Park w stopniu nie mniejszym od dotychczasowego, jednak w sposób skanalizowany. Chcę, żeby obiekt edukacyjny na Białej Górze był bardziej udostępniany w ramach edukacji ekologicznej.
Moim celem jest remont starej siedziby Parku przy ul. Niepodległości wraz z rozbudową muzeum o nową część edukacyjną (laboratorium biologiczne). Chciałbym tutaj stworzyć miejsce z żywymi okazami. Zaczynamy szukać źródeł finansowania zewnętrznego do tego przedsięwzięcia.
Czy problem zaśmiecania również dotyka Parku?
Pozostawianie po sobie odpadów jest chyba problemem ogólnopolskim i nie dotyczy tylko Wolińskiego Parku Narodowego. Ruch turystyczny w Parku koncentruje się w kilku najbardziej popularnych rejonach, za czym idzie większe zanieczyszczenie terenu, ale udaje się utrzymać Park w czystości dzięki ciągłemu, bieżącemu sprzątaniu.
Woliński Park Narodowy prowadzi wiele kampanii zachęcających turystów do sprzątania po sobie. Przed wejściem do Parku znajdują się również napisy „Proszę zabierz swoje śmieci z Parku”. Zaśmiecania Parku nie można zarzucić wszystkim. Niektórzy odpady zabierają ze sobą i wyrzucają do koszy na terenie Parku lub poza jego terenem.
Jakie działania podejmowane są w celu ochrony Parku?
Rolą dyrektora Parku Narodowego, wynikającą z Ustawy o Ochronie Przyrody, jest przede wszystkim dbałość o jego zasoby przyrodnicze. Do zadań pierwszoplanowych należy także prowadzenie prac służących utrzymaniu i odtwarzaniu siedlisk przyrodniczych i siedlisk cennych gatunków roślin i zwierząt.
Kolejnymi obowiązkami stojącymi przed kierownictwem i pracownikami każdego Parku jest edukacja ekologiczna oraz udostępnianie Parku Narodowego w sposób nie zagrażający jego walorom. Dalszym obowiązkiem dyrektora jest utrzymanie obiektów, które znajdują się w zasobie parku.
Powoli wychodzimy z funkcjonujących obostrzeń. Jak zapatrujecie się Państwo na nadchodzący czas?
Powrót do normalności rozpoczął się dla nas już 1-go maja 2021, od kiedy wróciła możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.
Woliński Park Narodowy w ramach edukacji ekologicznej proponujemy już: zajęcia terenowe, warsztaty ekologiczne, projekcje filmów przyrodniczych, seminaria, wycieczki specjalistyczne, przewodnictwo po Parku.
Zaplecze edukacyjne Parku stanowią:
- ogródek botaniczny ,,Zielona Sala” z reprezentatywnymi dla flory WPN gatunkami drzew i krzewów
- 3 szlaki turystyczne po najpiękniejszych i najbardziej interesujących przyrodniczo terenach Parku
- 5 ścieżek dydaktycznych:
– „Las”
– „Procesy Przyrodnicze”
– „Nad Zalewem Szczecińskim”
– „Jeziora”
– „Bory Wolina”.
Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie. W naszym Parku jest pięknie!
Wywiad został zrealizowany przez
Biuro Burmistrza Gminy Międzyzdroje
45 komentarzy
Miłośnik Przyrody mówi:
cze 30, 2021
o godzinie 22:43
Baju baj proszę Pana ;)
żuk gnojarz mówi:
cze 12, 2021
o godzinie 23:37
brak informacji na stronie parku wolińskiego o zamknięciu kawczej góry!!!
ŻUK GNOJARZ mówi:
cze 10, 2021
o godzinie 19:38
no i dzisiaj Radio Szczecin, robi piękny wywiad z Dyrektorem
Jak to jest cudownie w parku …
jak idą inwestycje, jacy pracujący strażnicy w parku, jak zaje…cie pracują h..;
ŻUK GNOJARZ mówi:
cze 10, 2021
o godzinie 8:20
No i nic nie ma na stronie parku naszego o kawczej górze!!!!
skandal …
żuk gnojarz mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 23:00
Foki padają, co park robi że tyle ich pada!!!!
MIŁOŚNICZKA PRZYRODY mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 21:51
Rada naukowa nie zna się na problemach parkowych
to wielka ściema ….
ciało doradcze dyrektora …
hehehe, do czego??? wspólnych imprez i tyle!!!!
gość mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 21:06
Dzwoniłem do radia szczecin, na czujny telefon, a tu redaktor odpowiedział mi, taka potrzeba remontów schodów ….
ŚMIAĆ SIĘ TRZEBA!!!!
MEDIA WSZYSTKO WIEDZĄ, A NA STRONIE PARKU NIE MA NIC!!! ANI SŁOWA
Gość mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 20:26
A na stronie wpn brak informacji o zamknięciu schodów, byłem zobaczyć bielika koło starej dyrekcji a tam pustki i chaszcze zaniedbane wszystko smutny widok, zaniedbania na poważną skalę, widać niegospodarnosc
Cwaniaczek w mundurku mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 20:19
Od dzis schody na kawczą górę zamknięte- kolejny sukces dyrektora
CWANIACZEK W MUNDURKU mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 21:03
Media nic nie piszą????
co się dzieje??? dzwonię do radia RMF FM ….
piszę do pana senatora gawłowskiego
posła nitrasa
ŻUK PARKOWY GNOJARZ mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 22:52
MINISTRA GAWŁOWSKIEGO – OD ŚRODOWISKA
NAJLEPSZEGO MINISTRA ds. środowiska
specjalistę, niech dyrektor WPN weźmie korepetycje u Pana Ministra Gawłowskiego!!!
PiS nie stać na takie korepetycje!!!
szkoda!!! i tyle
BDW mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 3:26
Oj,oj, aż trudno uwierzyć, że to dyrektor Parku Narodowego ów wywiad „udzielał” – tzn.napisał odpowiedzi na wcześniej otrzymane pytania. Jaka zrównoważona gospodarka leśna (jest coś o tym w ustawie o ochronie przyrody?) jakie cięcia sanitarne (w ogłaszanym przez WPN przetargu na sprzedaż drewna – są w BIP , nie ma słowa o takim pochodzeniu drewna), a drewno z drzew zamierających jeszcze niedawno „pozostawało w lesie do naturalnego rozkładu” (to informacja z odpowiedzi WPN na pytania dot.cięć). Trudno się czyta takie coś jak ma się choć nieco wiedzy o przyrodzie, gdzieś tak z poziomu końca liceum w profilu biol-chem. i krótkiej lekturze kilku portali internetowych o tematyce przyrodniczej Czy dyrektor wie o co w tym czym kieruje tak naprawdę chodzi? Chyba, że nowa „rangersowa” ustawa określi cel – być miłym dla wszystkich byle nie przejmować się tzw.przyrodą. Byłoby lepiej dla owego Parku aby takie wywiady jednak recenzować – może ktoś Rady Naukowej dyrektora by wspomógł? Ale sama idea wywiadu jest trafiona – miło poczytać byle nic więcej.
Żuk gnojarz mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 9:23
Przedmówca ma rację, obecny dyrektor niewiele wie o ochronie przyrody, choć terminologia w parkach nazywa pewne te same czynności wykonywane w Lasach Państwowych inaczej, to jednak należy ożywać właściwej terminologii.
Dziwne teraz są konkursy na dyrektorów parków, że przepuszczają takich kandydatów. No cóż to chyba znak CZASÓW.
Druga rzecz o czym wspomniał przedmówca – co robi Rada Naukowa Parku, dlaczego nie autoryzuje takich wypowiedzi.
MIŁOŚNIK PRZYRODY mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 19:46
co tam z zejściem na KAWCZEJ GÓRZE …???
ZAMKNIĘTĘ???? – Żuku Gnojarzu, ty coś robiłeś w tym temacie????
co to za decyzja??? sezon, a zejście zamknięte ….
PISZEMY PETYCJE – Żuku Gnojarzu jutro jestem u ciebie ….
MIŁOŚNICZKA PRZYRODY mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 19:55
a no tak, PiS rządzi i tyle …
RNGERSÓW ma, czy będzie miał …
w Rzepinie nie uczyli nas o tym, nie BDW??? … ku..a RENGERSI – co to za wymysł
nowa ustawa o parkach …,
nie wiem, czy śmiać się, czy płakać????
CWANIACZEK W MUNDURKU mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 21:01
co robi Rada Naukowa, klepie się z dyrektorem, znajomki ….
wiem dobrze, kawunia, ciasteczka ….
Żuczek mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 19:42
Nowa „rangersowa” ustawa określa cel – być miłym dla wszystkich byle nie przejmować się tzw. przyrodą no i zrównoważoną prowadzić politykę lasu w parku …
RENGERSI z PiS wiedzą co z czym się robi …
nie ma lepszych specjalistów …
Takie to czasy …
ty nie możesz spać …???, chyba gdzieś się wybierałeś ….
CWANIACZEK W MUNDURKU mówi:
cze 9, 2021
o godzinie 23:45
jechał z rańca do wielkiego MIASTA Szczecina ….
spać nie mógł …
MIŁOŚNIK PRZYRODY mówi:
cze 7, 2021
o godzinie 8:47
z zejściem w Świętoujściu, to ściema ….
w tym roku nic nie będzie,
to jest info z odprawy z dyrektorem parku szacownego …
zapomnijcie jak co o zejściu w Świętoujściu ….
Kiedy mówi:
cze 5, 2021
o godzinie 23:02
Scieżkę nową trza i edukatorium na niej
MIŁOŚNIK PRZYRODY mówi:
cze 6, 2021
o godzinie 8:48
A trza, trza …
TYLKO KTO TO MA ZROBIĆ ….
nie ma specjalistów … fachowców …
z kim ten dialog prowadzić ….
Gość mówi:
cze 5, 2021
o godzinie 14:54
Mieszkanko to niech ta straż zrobi porządek z tym parkingiem. Dbajmy o przyrodę
MIESZKANKA mówi:
cze 5, 2021
o godzinie 22:25
W końcu mamy STRAŻNIKÓW w parku …, a nie leniuchów, którym ciężko było wysiąść z samochodu, objadali się w samochodach kebabami, zapiekankami od fuumffli …, którym później pozwalali wozić się samochodami i psami po parku ….
boli taka praca, oj boli!!!
wysłałam w imieniu mieszkańców Międzyzdrojów dzisiaj do dyrektora pochwałę dla panów strazników!!!
oj boli, boli taka praca niektórych ….
Mieszkanka wisełki mówi:
cze 3, 2021
o godzinie 17:10
HANDEL JAGODAMI WZDŁUŻ TRASY WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
składam wniosek o handel dobrodziejstwem parku (lasu) wzdłuż dw 102 po wolińskim parku narodowym
pracownicy parku bedą mogli handlik prowadzić i kasować za zgodę ….!!!
mieszkanka mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 22:55
mieszkam 50 lat w Międzyzdrojach, no i przez ten czas nic w parku się nie zmieniło …
stara, śmierdząca siedziba na niepodległości – pasowała …
a jak praca jest, to i mobbing „pełną gębą”
park przez kilkadziesiąt lat się nie zmieniał, a jak pracowników zagnano do pracy, to i mobbing pojawił się …
dobrze było jak zakupy robiono w czasie pracy (zakupy służbowe na potrzeby prywaty, cioci, wujka) …
DOBRY KIERUNEK ZMIAN!!!
COŚ SIĘ DZIEJE W KOŃCU DOBREGO, WIDAĆ STRAŻ PARKU W PARKU, A NIE NA ZAKUPACH
STRAŻ PARKU NIE KRYJE SIĘ PRZED TURYSTAMI …
Miłośnik Przyrody mówi:
cze 4, 2021
o godzinie 13:54
Skąd mieszkanka wie co się dzieje w wpn, panie dyrektorze – dyrektorem się bywa a człowiekiem się jest
Ciekawy dialog samemu że sobą
Mieszkanka mówi:
cze 5, 2021
o godzinie 13:36
miłośniku przyrody, jestem dzisiaj na spacerze z rodziną na szlaku parkowym, a tu straż parku w parku jest, dwóch nowych ludzi …, uśmiechniętych, nie zmęczonych pracą …
aż miło popatrzeć,
miłośniku/miłosniczko przyrody parkowej popatrz się … jak pięknie się dzieje w twoim parku …
Gość mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 19:07
Co z parkingiem samochodów w lesie nieopodal Kawczej? Co Pan na to to przecież piękne drzewa, a w śród nich ful samochodów?
Anonim mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 17:46
wiedza o parku na poziomie podstawówki i neta
Gość mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 16:01
Szafa pełna teczek z informacjami o pracownikach i psychopatyczne zagrywki
MIŁOŚNIK PRZYRODY mówi:
cze 7, 2021
o godzinie 8:48
trza zejście w świętoujściu …
a tu nic nie ma …
Anonim mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 15:56
Widać zmiany zwłaszcza w zarządzaniu zasobami ludzkimi na wzór wód polskich mobbing pełną gębą
mieszkanka międzyzdrojów mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 22:54
mieszkam 50 lat w Międzyzdrojach, no i przez ten czas nic w parku się nie zmieniło …
stara, śmierdząca siedziba na niepodległości – pasowała …
a jak praca jest, to i mobbing „pełną gębą”
park przez kilkadziesiąt lat się nie zmieniał, a jak pracowników zagnano do pracy, to i mobbing pojawił się …
dobrze było jak zakupy robiono w czasie pracy (zakupy służbowe na potrzeby prywaty, cioci, wujka) …
DOBRY KIERUNEK ZMIAN!!!
COŚ SIĘ DZIEJE W KOŃCU DOBREGO, WIDAĆ STRAŻ PARKU W PARKU, A NIE NA ZAKUPACH
STRAŻ PARKU NIE KRYJE SIĘ PRZED TURYSTAMI …
Kawka mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 10:05
Chociaż nazw drzew nauczył się aktualny dyrektor do p. Marka D, choć nie do końca. Sukces !
Od kiedy to w Parkach jest gospodarka leśna ?? Takie są efekty studiów podyplomowych (on-line) z transportu leśnego he he. Definicje i ustawy cytowane a praktyka inna. Dewastacja Parku całą parą: od niszczenia siedlisk po zakład. Długo Pan Burmistrz i Dyrektor pracowali nad wywiadem?
Julia mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 12:04
Widać zmiany w Parku,
w końcu gminy nabiorą właściwego kształtu …
Pan Marek D, nie jest omnibusem …,
niech Dyrektora Parku idzie tak dalej, to dobra zmiana w dobrym kierunku …
wilk mówi:
cze 1, 2021
o godzinie 21:48
https://radioszczecin.pl/276,9839,lesni-rangersi-dla-parkow-narodowych
wywiad na żywo, posłuchajcie drugiej części – hit
wilczyca mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 15:48
dobry wywiad,
będzie policja parkowa, polepszy się sytuacja …
a skąd pieniądze???
Wilczuś mówi:
cze 5, 2021
o godzinie 13:44
dobre leśni rengersi – teraz straż parkowa ucieka przed turystami, a tu RENGERSI
ZABAWNE ….
DZIECKO SIĘ UŚMIEJE, kto na takie pomysły wpada …
władza …, aż żal jak sie to słucha i czyta,
ciekawe jak dyrektor parku znajdzie chętnych na RENGERSÓW leśnych/parkowych w WPN i innych parkach ?????
MISTRZOSTWO???
Anonim mówi:
cze 1, 2021
o godzinie 19:01
Kiedy zrobicie zejście na plaże w Świętujściu
mieszkaniec mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 12:09
Dyrektor obiecał w czerwcu 2021 …
Trzymamy za słowo …,
czekaliśmy 4 lata, poczekamy i miesiąc …
to już, już …
Liczymy na Pana Panie Dyrektorze Parku …
Pan Marek D razem z innymi kumpami wodził nas za nos z Świętoujściem …
Lis mówi:
cze 1, 2021
o godzinie 18:59
Kto tam ma się zajmować edukacją, nauką, przecież tam już nie ma wykształconych pracowników tylko jakaś dziwna zbieranina. Ile osób ma przyrodnicze wykształcenie? Kto się szanował ten odszedł z tego piekiełka.
Lisica mówi:
cze 2, 2021
o godzinie 15:46
Oj tal LISIE z parku, są sami speeecjaliści …, tak jak ty ….
Gość mówi:
cze 1, 2021
o godzinie 15:46
Biuro z urzędu przeprowadza wywiady? Ma czas?
Anonim mówi:
cze 1, 2021
o godzinie 15:08
Najbardziej szczycę się brakiem zejścia na plażę w Świętouściu.
Mieszkanka mówi:
cze 1, 2021
o godzinie 9:45
Zaplecze edukacyjne stare ścieżki, dawno nieaktualne informacje, zaniedbane szlaki turystyczne oraz ogródek botaniczny zarośnięty po pas dramat..ciekawe kto te seminaria i wycieczki specjalistyczne poprowadzi
A treść odpowiedzi wzięta z Wikipedii.
Porażka