Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem dotyczącym zakazu handlu w niedzielę – dowiedział się portal PolskieRadio24.pl. Chodzi o przepisy przygotowane przez posłów Polski 2050. Projekt przewiduje, że handel zostanie uwolniony w dwie niedziele w miesiącu, a pracownicy, którzy będą pracować w siódmy dzień tygodnia otrzymają wyższe wynagrodzenie.

– To swego rodzaju kompromis między pełną liberalizacją handlu, a całkowitym zakazem – mówił w marcu poseł Polski 2050 Ryszard Petru podczas składania w Sejmie projektu, który zezwoli na otwarcie sklepów w siódmy dzień tygodnia. Ugrupowanie proponuje, aby handel był możliwy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Ponadto Polska 2050 proponuje podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę handlową oraz przyznanie pracownikom jednego wolnego na sześć dni przed albo sześć dni po dniu pracy w niedzielę.

Projekt Polski 2050 może liczyć na poparcie posłów największej formacji w koalicji rządowej, a więc Koalicji Obywatelskiej. – Jestem zwolennikiem rozszerzenia handlu na niedzielę. Tu potrzebny jest dobry kompromis. Społeczeństwo oczekuje tego, że ludzie będą mieć pracę także w niedzielę. Mam tu na myśli studentów, osoby, które w tygodniu mają różne aktywności edukacyjne – mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

– Poza tym my jako konsumenci mamy prawo robić zakupy nie w piątek i sobotę, kiedy są gigantyczne kolejki, ale również na spokojnie w niedzielę – dodaje Szczerba. – To oczywiście nie wyklucza tego, żeby pracownikom stworzyć takie warunki, aby nie każda niedziela była pracująca – dodaje Szczerba.

Największą niewiadomą w koalicji rządowej jest stanowisko Lewicy. Zarówno minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jak i duża część posłów z partii Razem wyraźnie dawało do zrozumienia, że nie zgadza się na wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących handlu w niedzielę. Jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl mówi, że w tej sprawie nic nie jest jeszcze przesądzone.