Specjalistyczny portal GPSJam opublikował mapy przedstawiające zakłócenia sygnału GPS. Wynika z nich, że takie problemy występuję w północnej, wschodniej i centralnej Polsce. Problemy mogą występować też na Morzu Bałtyckim.

GPSJam monitoruje w czasie rzeczywistym sygnał GPS głównie w Europie i Ameryce Północnej, opisując jego jakość odpowiednimi kolorami. Kolor zielony oznacza niskie zakłócenia, żółty – średnie, a czerwony – wysokie poziomy zakłóceń.

Zakłócenia sygnału GPS

Od przynajmniej kilkunastu godzin zaobserwowano najwięcej obszarów oznaczonych czerwonym kolorem nad południowym Bałtykiem oraz województwami zachodniopomorskim, pomorskim i podlaskim, a także częściami warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i mazowieckiego.W tym samym czasie znaczna część obszarów województw wielkopolskiego i mazowieckiego jest oznaczona kolorem żółtym.

Problemy pojawiły się we wtorek wieczorem i utrzymują się na porównywalnym obszarze. Wcześniej serwis GPSJam nie odnotowywał żadnych problemów z dostępem do sygnału GPS w naszej części Europy.

Opinie ekspertów

August Żywczyk z Defence24 napisał w mediach społecznościowych, że „wygląda, jakby było siane z okrętu na Bałtyku lub z Królewca/Kaliningradu”. Zakłócenia pokrywają się bowiem z teoretycznym zasięgiem rosyjskich systemów zakłócających znajdujących się w Obwodzie Królewieckim. Nie ma jednak oficjalnych doniesień na temat przyczyn zakłóceń.