To był pracowity rok dla dwóch młodych przedstawicieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kamieniu Pomorskim. Uczniowie z klasy akordeonu Filip Wojciechowski oraz Kamil Szymański, od września zeszłego roku uczestniczyli w dwóch konkursach akordeonowych oraz obowiązkowym przesłuchaniu uczniów szkół muzycznych, organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej.

Podczas konkursu organizowanego w ramach XXIII Słupeckich Spotkań Muzycznych, który odbył się w listopadzie tego roku, zarówno Filip jak i Kamil zostali wyróżnieni przez jury konkursu tytułami laureata. Ponadto od początku tego roku szkolnego tworzą wspólnie duet akordeonowy. W tym składzie akordeoniści po raz pierwszy zaprezentowali swoje umiejętności podczas słupeckiego konkursu w kategorii kameralnej, także zdobywając tytuł laureata.

W ramach obowiązkowych przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej, które tego roku odbywały się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Choszcznie, duet akordeonowy z Kamienia Pomorskiego otrzymał bardzo wysoką notę 24 punktów, w dwudziestopięciopunktowej skali ocen.

 

Najważniejszym osiągnięciem Filipa Wojciechowskiego oraz Kamila Szymańskiego są laury zdobyte podczas konkursu odbywającego się w ramach 25 Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, który odbywał się w dniach od 5 do 8 grudnia. Uczniowie klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim, Filip Wojciechowski (klasa IV) oraz Kamil Szymański (klasa V) zajęli drugie miejsce w kategorii zespołów I stopnia, natomiast Filip Wojciechowski został nagrodzony wyróżnieniem w najmłodszej solowej kategorii wiekowej.

Konkurs akordeonowy odbywający się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, który objęty jest patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz jedną z większych w Europie.