Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel – poinformowała jego kancelaria. Ustawa zrównuje dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi.

Kancelaria w poniedziałek poinformowała, że prezydent podpisał ustawę 14 czerwca. Przygotowaną przez resort cyfryzacji i przedłożoną przez rząd ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili 9 marca. Później Senat zaproponował do niej szereg poprawek, które Sejm rozpatrzył 26 maja. Posłowie przyjęli wówczas legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

Kancelaria prezydenta podała w informacji o podpisaniu ustawy, że jej celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji.

Regulacje zawarte w ustawie o aplikacji mobilnej mObywatel zastąpią dotychczasowe przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, na podstawie których obecnie funkcjonuje ta aplikacja – wskazała KPRP.

„Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel” – zaznaczono w materiale.