Jeśli ogrzewasz dom węglem, będziesz mógł się starać o dodatek węglowy. Jeśli pelletem, olejem opałowym, gazem LPG czy drewnem kawałkowanym – dodatek energetyczny. Projekt ustawy o dodatku węglowym wrócił dziś z Senatu do Sejmu i będzie poddany pod głosowanie. Propozycję kwot dodatku energetycznego ogłosiła dziś minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Na najwyższy dodatek będą mogły liczyć osoby ogrzewające swoje domy wykorzystując pellet. Dodatek będzie zbliżony do tego węglowego – wyniesie około 3 tys. zł. Mniejsza dopłata będzie czekała na osoby wykorzystujące olej opałowy – tu mowa jest o 2 tys. zł. Dopłata do ogrzewania drewnem kawałkowanym będzie wynosić 1 tys. zł.

Na najniższą dopłatę mogą liczyć osoby zasilające swoje piece gazem gazem LPG – 500 zł.  Rząd nie przewiduje bezpośrednich dopłat dla osób korzystających z gazu, bo w tym przypadku przyznano już dodatek osłonowy, a także obniżono opodatkowanie gazu.  Przewidziano również wsparcie poprzez gminy – w zależności od struktury paliw w małych ciepłowniach i kotłowniach – do 3 900 złotych.