„Chcę bardzo głośno i wyraźnie zwrócić się do prezesa PiS: Jarosławie, sprawdzam cię dzisiaj z obietnic, zobowiązań i haseł, jakie przedstawiłeś Polkom i Polakom kilkadziesiąt godzin temu” – powiedział Donald Tusk podczas spotkania w Krakowie. Lider Platformy Obywatelskiej zwrócił się do szefa PiS: „(…) możemy wspólnie zrobić w Sejmie tak, żeby ta waloryzacja świadczenia dla polskich dzieci stała się faktem w Dniu Dziecka, 1 czerwca, a nie na Sylwestra 2024”.

Podczas spotkania w Krakowie – w którym lider PO brał udział wraz z wiceszefem Platformy, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim – Tusk odniósł się do ogłoszonych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas weekendowej konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” zapowiedzi, m.in., by od nowego roku świadczenie wychowawcze „500 Plus” było podniesione do 800 zł.

Donald Tusk powiedział, że „nie trzeba być geniuszem matematycznym, by stwierdzić, że inflacja – od czasu, gdy 500 plus stało się częścią życia polskich rodzin z dziećmi – wzrosła tak, że należałoby zrewaloryzować to świadczenie. Lider PO wyjaśniał, że podwyższenie kwoty świadczenia powinno odbyć się w takim wymiarze, „by odpowiadało swojej wartości z czasu, gdy zostało wprowadzone”. Podkreślał, że to „nie podarek ze strony władzy”, bo składają się na nie wszyscy Polacy w ramach podatków.

Donald Tusk publicznie zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania w Krakowie. – Chcę powiedzieć dzisiaj, że te 800 zł, ta waloryzacja świadczenia 500 plus o 300 zł, ona właściwie licząc przyszły rok odpowiada mniej więcej temu, co straciliście z tytułu inflacji i drożyzny. I żeby zamknąć licytację w tej kwestii, proponuję  – i to jest to „sprawdzam” wobec Kaczyńskiego – raz: żebyśmy przyjęli w głosowaniu jak najszybciej tę decyzję o waloryzacji 500+; dwa – żebyśmy zrobili to przed wyborami – oświadczył.