Limit zakupów za gotówkę? Tak, i to już od 1 stycznia 2022 roku. Wszystko dzięki Polskiemu Ładowi. Dla klientów szykują się duże zmiany. Na czym dokładnie będzie polegać limit zakupów za gotówkę? Ile ma wynosić?

Czy za niedługo transakcje gotówkowe przejdą do lamusa? Rząd chce zrobić ku temu duży krok. Wyeliminowanie gotówki zwiększy wpływy podatkowe. Może też pomóc w likwidacji szarej strefy. Ministerstwo Finansów chce. by transakcje były transparentne. Jaki ma na to pomysł? Chodzi o zmniejszenie limitów płatności gotówkowych.

„Przedmiotowy projekt ustawy […] wprowadza ograniczenia płatności gotówkowych poprzez ustanowienie limitów płatności gotówkowych (20 000 zł lub równowartość tej kwoty) dla konsumentów w kontaktach z przedsiębiorcą oraz zmniejszenie limitów płatności dla przedsiębiorców z 15 000 zł do 8 000 zł”.

Co to oznacza w praktyce? Że np. nie będziemy mogli kupić używanego samochodu powyżej 20 tys. zł za gotówkę. Nowy limit ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Ma wejść w życie razem z Polskim Ładem. Za nieprzestrzeganie limitów będą grozić kary. Zgodnie z rt. 22p ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT oraz art. 15d ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT firma, która płaci gotówką powyżej limitu określonego w art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców, nie może zaliczyć wydatku do podatkowych kosztów.