– „Dla nich złoto, dla Was ryż” – mówi były Premier Donald Tusk, trzymając w ręku zdjęcie Prezesa NBP. W właśnie Adam Glapiński ogłosił wczoraj (7.04) kolejną podwyżkę stóp procentowych – jakże bolesną dla osób posiadających kredyty. To właśnie te są największym obciążeniem portfeli zwykłych Polaków, którzy oprócz szalejącej drożyzny, muszą borykać się także z rosnącymi o kilkaset złotych ratami! 

Kredytobiorcy zastanawiają się, jak wysoko mogą jeszcze wzrosnąć stopy procentowe i ile przez to będą musieli więcej płacić w ratach. Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) zauważają, że stopa referencyjna wynosi 4,5 proc. i jest najwyższa od lokalnej górki z 2012 roku. Jednocześnie, w tempie podwyżek obecna RPP jest najszybsza od pierwszej kadencji z cyklu podwyżek lat 1999-2000. Wtedy też inflacja była dwucyfrowa.

BGK zwraca uwagę na środowy komunikat RPP. W nim znalazła się informacja, że dalsze działania będą zależne od napływających informacji w związku z inflacją, co w obecnym wojennym otoczeniu oznacza, że wszystkie scenariusze są możliwe.

– Pamiętacie to zdjęcie? Uradowana twarz prezesa Adama Glapińskiego ze sztabą złota w ręce. Ma powód do radości, zarobił ponad milion złotych i dał sobie jeszcze 600 tys. złotych premii. Pan Prezes Adam „drożyzna” Glapiński odpowiada za nieszczęście setek tysięcy polskich rodzin, bo to on odpowiada za stopy procentowe oraz to jak wysokie raty kredytu płacicie. Zadowolone są także banki w Polsce. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku osiągnęły one rekordowy zysk netto. 97% więcej niż w analogicznych pierwszych miesiącach zeszłego roku. No ale jak powiedział Premier, Bankier Morawiecki „Ludziom powinna wystarczyć miska ryżu”, a dla nich będzie to złoto – skwitował Donald Tusk.

Były Premier posłużył się przykładem swoich współpracowników, którzy posiadając kredyt hipoteczny w jednym z banków płacili za niego 2400 złotych – dziś jest to 800 złotych więcej!