Ceny prądu galopują w górę. Jak mówi nasz Czytelnik, jeszcze nigdy nie płacił prawie 9 złotych średnio za kilowatogodzinę energii elektrycznej w swoim garażu! – Tak źle jeszcze nie było, podwyżki miały być nieznaczące, ale co innego mówią rachunki za energię elektryczną. 

Rachunek za energię elektryczną przeciętnej polskiej rodziny za 2021 rok wzrośnie o ok. 100 zł z powodu opłaty mocowej, która w większości trafi do państwowych wytwórców energii. Sprzedawcy i dystrybutorzy energii starają się jednak o kolejne podwyżki dla siebie. Ostatecznie rachunki za prąd najprawdopodobniej jeszcze więc wzrosną. Cena hurtowa energii elektrycznej w maju na rynku dnia następnego poszła w górę o aż 8,8 proc. w porównaniu z kwietniem – wynika z raportów Towarowej Giełdy Energii.

Za jedną megawatowodzinę w hurcie trzeba było średnio płacić nieco ponad 300 zł. Dla porównania, równo rok temu cena wynosiła niecałe 174 zł. W skali roku wzrost jest aż 73-procentowy. A to wcale nie jest koniec. 8 czerwca kurs bazowy energii elektrycznej wzrósł do aż 344,46 zł, czyli w niewiele ponad jeden tydzień czerwca cena poszła w górę o prawie 15 proc. Jeśli cena energii na rynku hurtowym TGE utrzyma się ze względu na ceny emisji CO2 i problemy Turowa na obecnym poziomie powyżej 340 zł za MWh, czyli o 33 proc. wyższym niż cena z grudnia 2020, to urząd będzie musiał ceny dostosować o te 33 proc., żeby zrekompensować elektrowniom straty.