Czy spowodowane jest tak rygorystyczne podejście w przyznawaniu dotacji? Dlaczego określono takie kryteria? – dopytują nasi Czytelnicy. – Wydaje mi się, że jest to duże utrudnienie dla osób które myślą o założeniu firmy, zwłaszcza młodych które nie dysponują na starcie gotówka – mówi jedna z naszych Czytelniczek.
– Jak ogólnie wiadomo każdy urząd ustala swoje wewnętrzne kryteria przy przyznawaniu dotacji. Czym jest spowodowane to że w Kamieniu są one tak rygorystyczne? Podczas gdy w ościennych urzędach można część przeznaczyć na zakup towaru, remont, reklamę, sprzedaż internetowa w Kamieniu praktycznie można zakupić tylko środki trwałe (maszyny, urządzenia ewentualnie wyposażenie wnętrza). Wydaje mi się, że jest to duże utrudnienie dla osób które myślą o założeniu firmy, zwłaszcza młodych które nie dysponują na starcie gotówka.Być może jednak się mylę i kryteria są zaostrzone gdyż jest duża liczba osób ubiegających się ośrodki unijne – napisała jedna z naszych Czytelniczek.
O odpowiedź poprosiliśmy dyrektora PUP, panią Annę Kowalską.
– Rzeczywiście zainteresowanie wsparciem na otwarcie działalności gospodarczej jest duże. Przy przyznawaniu środków na działalność gospodarczą urząd pracy kieruje się ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej, a także kryteriami przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków. Kryteria przyznawania środków na działalność gospodarczą przygotowuje urząd pracy, a zatwierdza Powiatowa Rada Rynku Pracy. Na rok 2019 kryteria te nie zostały jeszcze zaakceptowane przez Powiatową Radę Rynku Pracy w Kamieniu Pomorskim – tłumaczy Anna Kowalska.
Osoby korzystające z tej formy pomocy z urzędu mają z tego tytułu dużo przywilejów. Ogromnym plusem jest to, że przyznane środki na działalność gospodarczą są bezzwrotne i wypłacane z góry bez konieczności ponoszenia uprzednich wydatków z własnej kieszeni.
– Przy rozpatrywaniu wniosków bada się formalne i merytoryczne wypełnienie wniosku, kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy, doświadczenie oraz ocenia się planowaną działalność w kontekście lokalnego rynku. We wniosku przyszły przedsiębiorca określa wkład własny w firmę, który w pewnym sensie dla urzędu jest sygnałem o zaangażowaniu się wnioskodawcy w przyszłą firmę. Jednak wiele działalności, które są otwierane przy wsparciu urzędu nie wymaga wkładu własnego – dodaje dyrektor PUP.
Osoba otrzymująca środki na działalność gospodarczą jest zobowiązana prowadzić ją przez 12 m-cy. W przypadku niewywiązania się z tego zobowiązania jest obowiązana dokonać zwrotu środków w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty proporcjonalnie do okresu jaki pozostał do 12 m-cy prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku posiadane środki trwałe mogą zostać sprzedane przez przedsiębiorcę i stanowić zabezpieczenie pokrycia kosztów zwrotu. A w przypadku zakupu np. towaru nie daje takiej możliwości.
– Przez zapisy w kryteriach przyznawania środków na działalność gospodarczą mówiące o tym, na co nie można przeznaczyć otrzymanych środków urząd dba o dobro przede wszystkim przyszłych przedsiębiorców, którzy często mają przy tym wiele wymagań, a nie liczą się z przyszłymi, ewentualnymi konsekwencjami nietrafionych pomysłów zawodowych. Urząd Pracy oceniając planowaną działalność i przyznając środki na nią, zakłada, że będzie ona prowadzona nie tylko przez wymagany czas, ale o wiele dłużej i będzie się rozwijała. Prawdą jest, że środki na działalność jest to forma wsparcia na osób bezrobotnych, która cieszy się dużym zainteresowaniem jednak nie każdy może taką pomoc otrzymać. Oprócz tego, że musi być osobą bezrobotną posiadającą II profil pomocy to powinna przygotować dobry biznes plan, posiadać doświadczenie i predyspozycje. Z tego względu, że przyznawane środki są środkami publicznymi wymagają zabezpieczenia, którym w tym przypadku są poręczyciele spełniający odpowiednie kryteria dochodowe. Ww. forma wsparcia jest finansowana nie tylko z Funduszu Pracy, ale i ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, gdzie już odgórnie narzucona jest grupa docelowa osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie. Niemniej jednak pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy z każdym klientem urzędu indywidualnie prowadzą rozmowy i starają się pomóc oraz wskazać rozwiązanie – tłumaczy Anna Kowalska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kamieniu Pomorskim.
27 komentarzy
Anonim mówi:
sty 17, 2019
o godzinie 22:35
A czy te kryteria nie powinny być zgodne z ustawą? Kto je przygotowuje by zatwierdzała rada?
Wielbiciel mówi:
sty 17, 2019
o godzinie 22:29
Słyszała pani powiedzenie-kto nie ryzykuje nie pije szampana. Z tych wypocin wynika że przeciętny Kowalski nie ma nawet szans zaryzykować bo na starcie przy złożeniu wniosku jego szanse maleją do zera. Nie sądzę by osoba bezrobotna zakładając działalność z góry zakłada porażkę za to urzędnicy wiedzą najlepiej. Ciekawe ilu z nich prowadzi bądź prowadzili działalność? Jaką to cenną wiedzę w tym temacie mają i jak by to oni byli po drugiej stronie biurka zapewnie każda z tych działalności byłby na miarę firmy potentata. najciekawszym jest to czy jakby to oni byli osobami bezrobotnymi mieliby środki finansowe na pokrycie wkladu wlasnego.prosze nie robić z nas głupków bo nie tylko urzędnicy potrafią czytać ustawy A co do interpretacji zostawię ten temat bez komentarza.
Anonim mówi:
sty 17, 2019
o godzinie 6:14
Interesuje mnie transport osob bo ludzie w deszczu po ciemku wracaja. Co mam zrobic. Nie mam zdolnosci kredytowej bo banki zachowały się jak roboty, bez zrozumienia. 20 tys wystarczy.
Anonim mówi:
sty 19, 2019
o godzinie 7:00
Wspólnika ze zdolnością lub etat na procent, akord lub coś innego.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 23:09
Wskazać rozwiązanie na starcie mnie zniechęcili bo żyrantów sobie za zyczyli
Stefan mówi:
sty 17, 2019
o godzinie 0:13
I słusznie. To są publiczne pieniądze i dlatego muszą być szczególnie rozważnie wydawane. Krytyka pod adresem Pani dyrektor UP jest absolutnie bezpodstawna „szanowni rozczarowani”.
Anonim mówi:
sty 17, 2019
o godzinie 9:08
Pieniadze sie drukuje z papieru w ramach potrzeb a ktos komus zaluje jak widac. Zeby czasem inni pewnie nie mielu lepiej jak on. Słabe.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 23:06
Jak to urzędnik pierdu pierdu bez konkretu
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 23:04
No dobrze mam takie jeszcze pytanie z kad mam wziąć 2 żyrantów o dochodach 2,500 tyś zł na reke czy ktoś mi to powie chętnie skorzystam z ich życzliwości tak mnie poinformowano w pup
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 22:02
Janusze biznesu liczyli na zakup auta lub remont mieszkania bo będą biuro w domu otwierać. Do roboty w Biedrze wolne wakaty a robić nie ma komu. Wezmą dotacje a po dwóch latach dalej w Biedrze będą siedzieć. Dlatego przykrecili kurek
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 20:26
Haha masło maślane też mi coś widać ze ktoś kogoś broni a może margaryna ha ha ?
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 16:58
Ja uważam, że to dobrze, że tylko na środki trwałe. Unia też daje tylko na środki trwałe. Trochę szkoda, że w określonych przypadkach nie można wydać części dotacji na wkład w samochód. Dużo działalności bez samochodu nie ma racji bytu, a to też środek trwały.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 16:31
Dużo ludzi twierdzi że Anka nienadaje się na Dyrwktorke powinni zmienić P Dyrektor wtedy by było dużo lepiej dla wszystkich.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 14:05
Urzędnicy zachowują się jakby pieniądze wykładali z własnej kieszni. Zamiast wspierać rozwój powiatu, który stoi w miejscu wolą wysyłać ludzi do pracy do marketów za marne grosze. Pani dyrektor tłumaczy , że są udogodnienia bo dotacja jes bezwrotna. Owszem ale tak jest w każdym urzedzie . Mówi że nie wymagają wkładu własnego, nierozumiejac że zaostrzajac tak rygorystycznie kryteria owy wkład jest niezbędny.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 13:52
Pani Ania to czy aby nadaje się na dyrektora PUP? Mam wątpliwości
Anonim mówi:
sty 17, 2019
o godzinie 22:32
Też mam i to duże wątpliwości.
Klient mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 12:59
Żenujący poziom odpowiedzi a właściwie brak odpowiedzi tylko masło maślane,
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 12:32
Unas w Kamieniu to jest dziadostwo nigdzie tak niema tylko tu – dlaczego bo jest inny dyrektor. A w Kamieniu to jest droga przez mękę wiecznie utrudniają nawet jak jest się zarejestrowanym to kombinują specjalnie żeby nieplacic ubezpieczenia i sami człowieka wyrehestruja bez jego zgody tylko dlatego że gdzieś się pracuje i to na czarno bo nie chcą rejestrować pracodawcytylko zatrudniają na czarno. Większość ludzi uważa że jakby cześć pracowników zwolnili było by napewno inaczej bo jak się niema znajomości to nic się tam niezalatwi taka jest prawda
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 10:33
Wydaje mi się, że po to są poręczyciele żeby zabezpieczyć ewentualną porażkę.W innych Urzędach to wystarczy i mozna część dotacji przeznaczyć na zakup towaru lub remont lokalu
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 9:42
Kto jest w skladzie Powiatowej Rady Rynku Pracy? Mam nadzieje, że osoby, które faktycznie mają pojęcie w tej dziedzinie. A nie te, ktore oprócz picia kawy i nękania bezrobotnych zbędną biurokracją nie potrafią nic…
Iwona mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 10:33
Rada Rynku Pracy jest w Starostwie. Proszę tam pytać o jej skład. Członkami rady nie są pracownicy urzędu.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 14:03
Dobrze, w takim razie kto ze Starostwa jest w składzie Powiatowej Rady Rynku Pracy?
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 9:24
Pity pity pierdu pierdu… w sumie to nie odpowiedzieli na zadane pytanie. Dużo nic nie znaczących słów i zero konkretów. A można by powiedzieć że muszą mieć kasę dla znajomych A nie ściemniać…
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 9:05
Drodzy przedsiębiorcy! Urząd Pracy odrzuci wasze wnioski w trosce o was samych. Urzędnik ocenił, że wasz biznes nie ma racji bytu na rynku i jest z góry skazany na porażkę, a nawet jak wam się uda przetrwać to ZUS was dobije!. Dlatego w trosce o Was odrzucił wasze wnioski. Tu urzędnik decyduje, a nie Wolny Rynek. tzw. niewidzialna ręka urzędnika.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 9:39
Wystarczy znać podstawy księgowości i wiesz już, dlaczego zakup towarów handlowych z dotacji nie ma racji bytu.
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 11:05
A w innych urzędach ma racje bytu?
Anonim mówi:
sty 16, 2019
o godzinie 10:24
Widocznie komuś zależy żeby zniszczyć Polskie przedsiębiorstwo, bo jak inaczej zrozumieć takie decyzje?