Piątkowy koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim pozostanie zapewne w pamięci słuchaczy, którzy przybyli wysłuchać występujących wykonawców wyjątkowo licznie.

Za kontuarem króla instrumentów katedry kamieńskiej zasiadł tym razem profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie dr hab. Ireneusz Wyrwa, dla którego był to trzeci występ w Kamieniu, gdzie debiutował siedemnaście lat temu. Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w której kształcił się pod kierunkiem wybitnego polskiego organisty prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych europejskich wirtuozów organów. Jest zdobywcą pierwszej nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Organowego we Wrocławiu w 1994 r. Siedemnaście lat temu otrzymał drugą nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Koncertuje w kraju i za granicą występując także z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych. W swoim dorobku artystycznym ma wydawnictwa płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Przez ponad dwie dekady był organistą kościelnym na terenie kilku polskich diecezji. W latach 1999-2013 wykładał w  Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Obecnie jest profesorem w Zakładzie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykłada także na stołecznym Papieskim Wydziale Teologicznym „Collegium Bobolanum” oraz działa jako rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego. Ireneusz Wyrwa rozpoczął swój piątkowy recital od zaprezentowania utworu „Primera pieza suelta” hiszpańskiego kompozytora przełomu XVIII i XIX wieku José Lidóna. Następnie publiczność usłyszała Fantazję i fugę c-moll Johanna Sebastiana Bacha (którego utwory goszczą na każdym koncercie) oraz trzyczęściową Sonatę F-dur jego drugiego syna Carla Phillipa Emmanuela. Wirtuoz zakończył swój występ Sonatą per organo XIX-wiecznego włoskiego kompozytora Vincenzo Bellini wzbudzając aplauz słuchaczy.

W drugiej, kameralnej, części piątkowego koncertu z transeptu kamieńskiej świątyni rozbrzmiewała muzyka chóralna w wykonaniu przybyłego z Tajwanu zespołu „Taipei Philharmonic Chamber Choir” pod batutą znanego tajwańskiego dyrygenta YuChung John Ku. Chór, który koncertował w Kamieniu Pomorskim po raz pierwszy dziesięć lat temu, powstał w 1972 r. Z pierwotnie większego, liczącego sto czterdzieści chórzystów zespołu, wykrystalizował się mniejszy, złożony z trzydziestu osób, chór, kameralny. Zespół ten występował na wszystkich kontynentach świata. Uczestniczył w wielu festiwalach. Przed dwoma laty zespół brał udział w uroczystościach kanonizacyjnych Matki Teresy z Kalkuty w Watykanie. Chór zaprezentował podczas koncertu pięć kompozycji, głównie muzyki tajwańskiej. Na koniec zaś zaśpiewał hymn „Gaude Mater Polonia” wzbudzając burzę oklasków słuchaczy, którzy zachęcili artystów do bisowania.

Kolejny, przedostatni już koncert kamieńskiego muzycznego lata, podczas którego usłyszymy znanego polskiego wirtuoza organów  prof. Andrzeja Chorosińskiego i Krakowski Kwintet Dęty, odbędzie się już w ten piątek w kamieńskiej katedrze. Rozpocznie się, tradycyjnie jak ma to miejsce od półwiecza, o godzinie dziewiętnastej.