W kwietniu tego roku cena papieru toaletowego wzrosła o ponad 60 proc., jednak nie tylko ten rodzaj znacząco drożeje. Jak podaje „Rzeczpospolita”, ma być jeszcze gorzej z powodu zmiany prawa na poziomie Unii Europejskiej.

– W Niemczech niektórzy producenci, przez wysokie ceny gazu, musieli nawet zamknąć biznesy. Wysokie ceny są również skutkiem zerwanych w czasie pandemii łańcuchów dostaw i są spowodowane mniejszym importem taniej celulozy z Azji – czytamy w Rzeczpospolitej

Gazeta informuje, że Unia Europejska pracuje nad zakazem sprzedaży produktów powiązanych z wylesianiem. To oznacza, że surowce takie jak drewno powinny być pozyskiwane wyłącznie w sposób zrównoważony. Proponowane przepisy będą pierwszego tego rodzaju na świecie i mają rozwiązać problem wylesiania spowodowanego konsumpcją na terenie Unii Europejskiej różnych towarów rolnych, które są głównymi czynnikami powodującymi utratę lasów. Regulacje przełożą się na producentów, a następnie – na konsumentów.

Nowe przepisy spowodują, że producenci i handlowcy będą musieli udowodnić, że produkty są zarówno wolne od wylesiania, jak i legalne. – Firmy mają jeszcze czas na przygotowanie strategii działania w nowych uwarunkowaniach prawnych, jednak będzie to duża zmiana, a takie zawsze prowadzą do pewnego zachwiania rynku – uzupełnia Anna Semmerling w rozmowie z „Rz”.