W innych krajach ceny paliw rosną, u nas spadły, zgodnie z obietnicami — powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził stację benzynową Orlenu. Od 1 lutego wchodzą w życie zmiany w podatku VAT.

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w briefingu na stacji Orlen, dotyczącym obniżenia do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, a także na nawozy i gaz; do 5 proc. obniżono VAT na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa silnikowe. Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

Morawiecki podkreślił, że w innych krajach w ostatnim czasie ceny paliwa rosną o 5-6 proc. – U nas spadły — spadły zgodnie z obietnicami — zaznaczył. Jak dodał, dla przeciętnej rodziny to oszczędność kilkudziesięciu złotych na jednym tankowaniu. – Cena paliwa była po 6 zł, 6,10 zł, dzisiaj mamy 5,20 zł, 5,30 zł, czyli 80-90 gr różnicy — wskazał.

Jak wskazał, cena paliwa przekłada się na koszty wielu produktów, a przede wszystkim — koszty transportu. – Wierzę, że tak jak do tej pory, poprzez wiele naszych działań, udało się i utrzymać dobry wzrost gospodarczy, i obronić miejsca pracy, tak teraz, poprzez kolejne nasze działania, zwalczymy w końcu tę inflacyjną hydrę — powiedział szef polskiego rządu.