Dzięki obniżeniu podatku VAT na paliwa z 23 do 8 proc., ceny w detalu mogą spaść „do poziomu ok. 5,20 lub powyżej 5,20 zł” – wyliczył Daniel Obajtek w programie „Gość Wydarzeń” Polsatu News. Prezes Orlenu dodał, że spółka „jak najszybciej” zaimplementuje obniżki w rynek hurtowy i detaliczny. Ceny spaść mają 1 lutego.

Daniel Obajtek był w poniedziałek 17 stycznia pytany w Polsat News m.in. o to, czy ceny paliw mogą spaść do poziomu 5 zł. Prezes Orlenu aż tak dobrych informacji dla polskich kierowców nie miał. I tak z jego zapowiedzi wynika, że obniżka będzie spora. „To może być poziom około 5,20 lub więcej” – powiedział Obajtek. Dodał też, że już i tak tej skali obniżki cen trudno „zaplombować”. Bo jak wyjaśnił, ceny paliw zmieniają się co dzień, co jest działaniem rynkowym.

Przypomnijmy, że Sejm pod koniec minionego tygodnia uchwalił nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku m.in. na żywność i gaz, ponadto do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Wspomniana ustawa jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ma wejść w życie 1 lutego. Stąd taki, a nie inny termin spodziewanej obniżki cen na stacjach paliw w Polsce. Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł.