Ceny paliw dynamicznie rosną. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie możemy zapłacić ponad 7 zł za litr benzyny i oleju napędowego. Ile dzisiaj kosztuje paliwo na stacjach? Czy może zabraknąć benzyny? Na te pytania odpowiada analityk e-petrol.pl

– Ceny które obserwowaliśmy na stacjach paliw wczoraj to już historia. Sytuacja nabrała nieprawdopodobnego tempa. Stacje paliw nawet dwa-trzy razy dziennie zmieniają ceny. Oceniamy, że cena oleju napędowego na większości stacji przebije 6 zł. Coraz głośniej mówi się też o embargu na surowce energetyczne z Rosji. Z tego powodu trzeba będzie myśleć o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, a to będzie kosztować. Spodziewamy się więc, że w najbliższych tygodniach cena benzyny może przekroczyć nawet 7 zł – stwierdził w rozmowie z PAP analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki.

Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej sięgającym w czwartek nawet 116-120 dolarów za baryłkę, rosną z dnia na dzień ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach. Według danych portalu e-petrol.pl za metr sześc. benzyny Pb95 od PKN Orlen zapłacić w czwartek trzeba 5668 zł/m sześc. (względem 5476 zł/m sześć w środę). Pb98 kosztuje obecnie 5985 zł/m sześc. (w środę 5769 zł/m sześc.). Olej napędowy PKN Orlen sprzedaje w czwartek za 6203 zł/m sześc. (w środę 5833 zł/m sześc.). Wzrosty o podobnej skali można obserwować też w Rafinerii Grupy Lotos oraz sprzedaży BP Europe SE – odnotowali analitycy.

Ekspert zaznaczył, że nadal chroni nas to, że od 1 lutego 2022 r. obniżono VAT na paliwa. Gdyby nie to, ceny paliw byłyby jeszcze o kilkadziesiąt groszy droższe – podkreślił Jakub Bogucki. Analityk uspokaja, że obecnie Polska ma wystarczające zapasy paliw i ropy naftowej oraz infrastrukturę by odbierać zwiększone ilości surowca, które trafią do Polski drogą morską.

Średnia cena paliw na stacjach w czwartek 3 marca 2022 roku wynosi: 6,14 zł za litr benzyny Pb95. Za olej napędowy zapłacimy średnio 6,30 zł za litr, za gaz 3,14 zł za litr. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to ceny średnie, które w wielu miejscach mogą być nawet o kilkadziesiąt groszy wyższe.