Ceny materiałów budowlanych szybują w górę w gigantycznym tempie. W marcu były już o 30 proc. droższe niż rok wcześniej. Już nie płyty OSB drożeją najszybciej, jest nowy lider.

Grupa PSB Handel, do której należą marki sklepów PSB Mrówka oraz PSB Profi, regularnie przygląda się cenom wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Najnowszy, marcowy odczyt odzwierciedla już pierwsze efekty wybuchu wojny w Ukrainie. Jak można było się spodziewać, ceny materiałów poszły w górę. W marcu w stosunku do tego samego miesiąca rok wcześniej wzrosły o prawie 30 proc.

W marcu odnotowano wzrosty we wszystkich 20 analizowanych grupach towarowych. Kolejny miesiąc z rzędu najbardziej urosły izolacje termiczne. Te wyprzedziły ubiegłorocznego lidera drożyzny, czyli płyty OSB. Izolacje termiczne w marcu były droższe o ponad 63 proc. niż jeszcze rok temu. Płyty OSB zdrożały w marcu o 50 proc., sucha zabudowa o 43 proc., dachy, rynny, ściany i kominy o 37 proc.

Powyżej 30 proc. zdrożały również elementy otoczenia domu (35 proc.) oraz izolacje wodochronne (33 proc.). W górę poszły cen ogrodów (29 proc.), instalacji i ogrzewania (26 proc.), wykończenia (25 proc.), płytek, łazienek i kuchni (23 proc.), cementu, wapna (22 proc.), stolarki (21 proc.), narzędzi (20 proc.).

Poniżej 20 proc. wzrosły ceny oświetlenia, elektryki (19 proc.), chemii budowlanej (18 proc.), dekoracji (18 proc.), wyposażenia, AGD (18 proc.) oraz farb i lakierów (14 proc.). Ze względu na wojnę w Ukrainie ceny nadal będą rosły. Niewykluczone, że na miejsce lidera wrócą płyty OSB. Wszystko przez drożejące drewno.