Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Do 3 maja spisać można się będzie wyłącznie drogą internetową. 4 maja zostanie natomiast uruchomiona możliwość spisania się telefonicznie. By promować internetowy samospis, GUS uruchomi loterię z nagrodami.

Do końca września trwać będzie rozpoczęty 1 kwietnia Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To pierwszy od dziesięciu lat spis. Co znamienne, odbywający się dokładnie 100 lat po pierwszym w dziejach niepodległej Polski spisie powszechnym z roku 1921.

– Dane są bezpieczne i wykorzystane wyłącznie w celach statystycznych. System statystyki publicznej jako „fundament” traktuje tajemnicę statystyczną danych, a pozyskane informacje natychmiast po zebraniu będą anonimizowane. – zapewnił prezes GUS dr Dominik Rozkrut.

Objaśniając „techniczną” stronę przedsięwzięcia Dominik Rozkrut raz jeszcze powtórzył, że podstawową formą spisu będzie internetowy samospis. Jak dodał rachmistrzowie rozpoczną kontakty telefoniczne dopiero 4 maja i będą to na razie jedyne kontakty rachmistrzów z mieszkańcami.

– Na razie wizyty bezpośrednie wykluczamy – podkreślił prezes GUS.

Do 4 maja na stronie GUS mają pojawić się narzędzia umożliwiające weryfikację rachmistrzów. Proces ten będzie można również przeprowadzić telefonicznie dzwoniąc pod infolinię (działa ona od poniedziałku do piątku pod numerem 22 279 99 99). Weryfikacji będzie można dokonać na podstawie personaliów oraz numeru z identyfikatora rachmistrza (ten musi podać te dane osobie, z którą się kontaktuje).

Aby zachęcić mieszkańców do spisywania się drogą internetową (samospis) GUS zapowiedział loterię promocyjną spisu (wzorowaną na loterii paragonowej Ministerstwa Finansów). Wszyscy, którzy w ten sposób się spiszą na końcu procedury dostaną ofertę wygenerowania kodu za pomocą którego można zarejestrować się w loterii, w której przewidziano bony pieniężne (o wartości 500 i 1000 zł) i 16 samochodów. Nagrody będą losowane w 7 losowaniach.